7.1 C
Скопје

Tag : книжарница

Забава Магазин Магазин слајдер

Најпознатата книжарница во светот пред затворање: Пристигнува помош од цел свет!

Слободен Печат
Во 1922 година „Shakespeare and Company“ го објавија првиот роман на Џојс „Ulysses“, кој во тоа време никој немал храброст да го објави во целост....
Жена Магазин Магазин слајдер

Животната приказна на Силвија Бич, сопственичка на најславната книжарница во светот: Тука се собирале Хемингвеј, Џојс, Гертруда Штајн, Симон де Бовоар…

Слободен печат
Една од најубавите книжарници во светот е секако „Шекспир енд компани“ (Shakespeare and Company) во Париз. Името датира од книжарницата која Амеиканката Силвија Бич ја...
Вести Култура

Книжарницата на Литература.мк со пристор од 500 м2 нуди можност за литературни читања, поетски средби и промоции на книги

Слободен печат
На вториот кат во Сити мол, на местото на поранешната игротека, пред два дена се отвори книжарницата на Литература.мк, која има богата понуда на книги...
Вести Култура

Литература.мк Superstore – Скопје ја добива најголемата книжарница во Македонија!

Слободен печат
Новата суперпродавница на „Литература.мк“, која е со површина од 500 м², свечено ќе биде отворена вечерва во 20 часот, во соработка со „Скопје сити мол“....
Културен печат

ГЛАДНО СРЦЕ: Нова стрип-книжарница во центарот на Скопје

Тони Димков
Основната намера на Бруно Јовановски со отворањето на книжарницата „Гладно срце“ е да со отворат можности за ширење на стрип-културата со изданија кои, речиси, се...
Вести Култура

Стрип-авторот и издавач Бруно Јовановски отвора книжарница

Слободен печат
Во центарот на Скопје (во близина на порта Буњаковец) утревечер (среда), во 19 часот, ќе биде отворена книжарницата на стрип-авторот и издавач Бруно Јовановски. Новиот...
Вести Култура

Кафе-книжарница „Гаврош“- нов културен простор во градот

Слободен печат
Пред неколку месеци е отворена кафе-книжарницата „Гаврош“ нов културен простор во градот. За сопственичката Ника Гавровска, отворањето на кафе-книжарница е ризик кој секогаш постои, посебно...
Култура

Отворање на нова книжарница „Литература.мк“ во ТЦ Буњаковец

Слободен печат
Книжарницата е уредена според најновите трендови за продажба на книги, а во фокусот е портретот на легендарниот архитект Ле Корбизје. Ова е седма книжарница на...
Вести Ви Препорачуваме Магазин Македонија Семејство

ИМАТЕ ПРВАЧЕ? Пресметавме колку ќе ве чини почетокот на учебната година

Остануваат уште десетина дена до почетокот на новата учебна година, а гужвите во книжарниците и продавниците веќе започнаа. Родителите стравуваат дека нема да стигнат навреме...