15 C
Скопје

Tag : клиника жан митрев

Здравје Магазин Магазин слајдер

Совети за вашата исхрана за време на празниците

Слободен печат
За време на празниците вообичаено подготвуваме големи количини разновидна храна, која уживаме да ја споделиме со поширокото семејство и пријателите. Оваа година поради пандемијата, дружењето...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Што значат високите вредности на Д-димер во вашата крв?

Слободен печат
Д-димерите покажуваат вредности поврзани со разградување на тромб во организмот. Во таков случај, нивоата на Д-димер во крвта може да се зголемат. Појавата на тромб,...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Каква е поврзаноста помеѓу храната и вашиот крвен притисок?

Слободен Печат
Нормален крвен притисок кај човекот изнесува 120 со 80. Сепак, бидејќи луѓето се разликуваат малите варијации во однос на идеалените параметри, можат да се толерираат....
Здравје Магазин Магазин слајдер

Клиничката болница Жан Митрев повторно носител на златниот печат од JCI

Јасмина Кантарџиева Димков
Иако во време на пандемија, тимот на Клиничка болница Жан Митрев успешно по втор пат последователно го верификуваше својот начин на работа и со тоа...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Што е кила (хернија)? Неколку прашања и одговори

Под кила се подразбира протрузија на интраабдоминални органи низ природните или стекнати отвори на абдоминалниот ѕид, а како резултат на диспропорција помеѓу интраабдоминалниот притисок и...
Здравје Магазин

Излечен пациент од ковид-19 порачува: Не чекајте да ви се влоши состојбата, па потоа да барате спас!

Слободен Печат
Овој 55 годишен велешанец по една недела лежење во инфективното одделение во Велешката болница решил да го побара својот спас во клиниката „Жан Митрев“. Во...
Здравје Магазин Магазин слајдер

д-р Милка Клинчева, кардиолог: Во иднина често прашање на кардиолозите ќе биде дали сте прележале инфекција со вирусот ковид-19?

Инфекцијата со вирусот ковид-19 претставува голем здравствен проблем, бидејќи ги напаѓа не само белите дробови, туку и други органи како што е и срцевиот мускул....
Здравје Магазин Магазин слајдер

Ракот на дојка е излечив ако се дијагностицира навреме

Слободен Печат
Директната причина што доведува до промена на нормалната клетка во малигна сè уште не е потполно разјаснета, но гените вклучени во клеточниот развој, раст и смрт се одговорни...
Кошарка Спорт

Учесниците на кошаркарскиот камп во Маврово успешно тестирани од Ковид-19

Слободен печат
Кошаркарите и кошаркарките, генерации родени 2007 и 2008 година, кои беа одбрани да бидат дел од кошаркарскиот камп во Маврово, ги поминаа тестирањата од Ковид-19...
Вести Македонија

Клиника Жан Митрев: Непречено продолжуваме со услугите за вродени срцеви мани на деца

МИА агенција
На Клиниката Жан Митрев вчера е примено новороденче со телесна тежина од 1,2 килограми во нестабилна состојба, кое по 22 дена поминати на интензивна нега,...