Tag : кибер

Вести Свет

Украина бара помош од ФБИ за кибер нападот врз „Бурисма Холдингс“

Слободен печат
Украина упати апел до Федералното истражно биро (ФБИ) за помош при истражувањето на наводниот кибер напад на руски воени хакери врз енергетската компанија „Бурисма Холдингс”,...
Вести Свет

„Хакер“ помогна на француската полиција да пронајде силувачи кои своите снимки ги објавиле на интернет

Слободен печат
Видео снимката емитувана на социјалните мрежи, беше сигнализирана стотици пати до платформата Фарос, која се бори против кибер-криминалот во Франција. Но во исто време, еден...
Вести Свет

ОН: Северна Кореја е под истрага поради кибер напади врз 17 земји

Слободен печат
Експерти на ОН соопштија дека истражуваат најмалку 35 случаи на кибер напади на Северна Кореја врз 17 земји од светот, што за цел имале незаконско...
Вести Свет

OН истражуваат 35 хакерски напади од Северна Кореја

Слободен печат
Експерти на ООН соопштија дека истражуваат најмалку 35 случаи во 17 земји поврзани со кибер напади со кои Северна Кореја нелегално добила средства за нејзината...