6 C
Скопје

Tag : г-7

Вести Свет Слајдер

Меркел по самитот на Г-7: Богатите земји треба да обезбедат вакцини за посиромашните

Слободен печат
Германија и другите богати земји треба покрај парична помош, да донираат и дел од своите залихи на вакцини за сиромашните земји, бидејќи пандемијата можеме да...
Вести Економија

Г-7 предлага сиромашните земји да се ослободат од отплата на долгот и во 2021 година

Слободен печат
Министрите за финансии на Г-7 денеска оценија дека е подобрена економската состојба во нивните земји и се договорија да продолжат да ги координаираат своите одговори...
Вести Свет

Г-7 ќе врши ревизија: СЗО лошо управува за време на пандемијата со коронавирусот

Слободен печат
Лидерите на земјите-членки на Г-7 на денешната видео-конференција се согласија да се покрене ревизија на реформскиот процес во Светска здравствена организација и се заложија за...
Вести Свет

Лидерите на Г7 добија подарок часовници од рециклирана пластика од Макрон

Слободен печат
Лидерите на Г7 добија необичен подарок од францускиот претседател Емануел Макрон по Самит на Бијариц – рачни часовници изработени од пластика, собрана од океан и...
Вести Свет

Трамп отфрла медиумски информации за тензии на самитот на Г7

Слободен печат
 Американскиот претседател Доналд Трамп ги отфрли извештаите во медиумите за тензии меѓу лидерите на Г7 на самитот во Биариц, додавајќи дека тие „се одвиваат многу...
Вести Свет

ТРАМП ЈА ПОВИКУВА РУСИЈА ВО МОЌНАТА ОРГАНИЗАЦИЈА: Од неа ги избрка Барак Обама, време е да се вратат

Слободен печат
Претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека би го поддржал враќањето на Русија во Г-7, група на индустриски најразвиените економии, која викендов оддржува годишен самит...