Tag : фирт

Вести Економија

Деспотовски: Поттикнуваме инвестициски циклус од 14 милиони евра кај домашните компании за економско заздравување на државата

Инвестиции од речиси 14 милиони евра ќе реализираат домашните компании на јавниот повик за Технолошки развој на Фонд за иновации и технолошки развој, по редовна...
Вести Економија

Вкупно 203 стартапи продолжуваат во следна фаза Стартапувај 2 – ќе се направи и проценка на ризик врз бизнисот од Ковид-19

Слободен печат
Вкупно 203 од 235 стартап компании кои аплицираа на вториот јавен повик „Стартапувај 2″ на Фондот за иновации и технолошки развој и Светската банка ја поминаа фазата на административната проверка и преминуваат...
Вести Македонија

Избрани 16 дигитални алатки за справување со последиците од КОВИД-19

Слободен печат
На јавниот повик КРЕАТОН наменет за креирање на дигитални алатки и решенија за справување со последиците од КОВИД-19 избрани се 16 решенија. Повикот е спроведен...
Вести Економија

ФИТР: Инвестиции од 2,2 милиони евра во технолошки развој за 33 компании

Слободен печат
Триесет и три компании кои аплицираа по скратена постапка на Јавниот повик за кофинансирани грантови за технолошки развој на ФИТР ќе добијат 2.2 милиони евра,...
Вести Економија

Царовска и Деспотовски во посета на компанија корисник на инструментот за кофинансирани грантови за иновации

МИА
Вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) Јован Деспотовски денеска ја посетија скопската ИТ компанија Докстим,...
Вести Економија

ФИТР-МБА: Домашните компании ќе имаат олеснет пристап до финансиски средства

Слободен печат
Фондот за иновации и технолошки развој и Македонската банкарска асоцијација потпишаа Меморандум за соработка за олеснување и зголемување на пристапот до финансиски средства за домашните...
Вести Економија

Обезбедени 1, 5 милиони евра за новоосновани „старт-апи“

Слободен печат
На Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово денеска беше промовиран новиот јавен повик за кофинансирани грантови за новоосновани трговски друштва „старт-ап” и „спин-оф” – СтартАПувај2″,...
Еспресо Магазин Филм и ТВ Шоу биз

Меѓусебните изневерувања скапо ги чинеа: Славниот Оскаровец се разведува од сопругата по 22 години брак!

Слободен печат
Оскаровецот Колин Фирт (59) се разведува од сопругата Ливија после 22 години брак, пренеусваат странските медиуми. „Колин и Ливи се разделија. Тие имаат блиско пријателство...
Вести Економија

Олеснат пристапот до средства за реазлизација на инвестициски проекти (ВИДЕО)

Слободен печат
Во Владата денеска беше презентиран новиот Јавен повик, кој го реализира Фондот за иновации и технолошки развој (ФИРТ), кој се однесува на кофинансирање грантови за...
Вести Економија

„Паметна” и „Хидропонична градина” – претставени проектите на кумановски ученици поддржани од ФИТР

МИА Агенција
Учениците од основното училиште „Крсте Мисирков” од Куманово ги презентираа проектите „Хидропонична градина” и „Паметна градина”, поддржани од Фондот за иновации и технолошки развој во...