17.8 C
Скопје

Tag : фидес

Вести Ви Препорачуваме Свет

Обединетата унгарска опозиција има шанса да го урне Орбан, но многу предизвици се пред неа

Слободен печат
Од ноември унгарската обединета опозиција на анкетите има мала предност во однос на владејачката партија Фидес на Виктор Орбан. Тоа упатува дека општите избори 2022...
Вести Свет

Орбан и неговата партија Фидес целосно ги прекинаа врските со ЕПП: „Време е да се збогуваме”

Слободен печат
Унгарскиот премиер Виктор Орбан и неговата владеачка партија Фидес денеска целосно ги прекинаа врските со Европската народна партија (ЕПП), чекор што се доживува како формалност...
Вести Свет Слајдер

Сијарто: Лидерот на ЕПП, Манфред Вебер треба да се срами

Слободен печат
Лидерот на конзервативната Европска народна партија (ЕПП) во Европскиот парламент, Манфред Вебер, „треба да се срами“ од учество во организацијата за отстранување на владеачката унгарска...
Вести Свет Слајдер

ВИДЕО | Идеологијата на Виктор Орбан наспроти делувањата на Европската народна партија – зошто Фидес се повлече од парламентарнта група на ЕПП

Слободен печат
Унгарската владеачка десничарска партија Фидес ја напушти Европската народна конзервативна група (ЕПП) во Европскиот парламент. Одлуката уследи откако ЕПП усвои промена на правилата, што беше...
Вести Свет Слајдер

Орбан со писмо го известил Манфред Вебер: Фидес ја напушти ЕПП

Слободен печат
Унгарската владеачка десничарска партија Фидес денеска ја напушти Европската народна конзервативна група (ЕПП) во Европскиот парламент, соопшти премиерот Виктор Орбан. – Со ова ве известувам...
Вести Свет Слајдер

Унгарија: „Фидес“ на Виктор Орбан останува со дво-третинско мнозинство во Парламентот

Слободен печат
Унгарската опозиција не успеаја да го намали дво-третинското мнозинство што владеачката партија „Фидес“ на Виктор Орбан го има во Парламентот чија кандидатка победи на делумните...
Вести Свет

За Владата „прилично разумен“, за опозицијата апсурден – што подразбира новиот закон на Орбан

Слободен печат
Унгарскиот парламент оваа недела ќе го разгледа вонредниот закон кој на премиерот Виктор Орбан би му овозможил широки овластувања за владеење по пат на декрет,...
Вести Свет

Професорите и наставниците против училишната програма на Орбан: „Нема да предаваме фашизам“

МИА Агенција
Синдикатот на унгарски наставници протестира против новиот училишен план, за кој тие велат дека е дизајниран од владејачката партија Фидес за промовирање на својата националистичка...
Вести Регион

Картата на Орбан во Фидес повторно ја испровоцира хрватската јавност (ФОТО)

Слободен печат
Унгарскиот премиер Виктор Орбан одржа состанок на претседателството на својата деснo -популистичка партија Фидес. Според хрватски „Индекс“, тоа само по себе и не е некоја...
Вести Свет

Скапо платена грешка: Како Орбан поттикна обединување на опозицијата во Унгарија

Слободен печат
Резултатите од вчерашните локални избори во Унгарија се еден од поголемите удари за Виктор Орбан во изминатиот период. Опозицијата ја „освои“ главната премија – Будимпешта...