Tag : фестивали

Магазин Магазин слајдер Сцена

Естрадата заборавена, Панчо од ДНК прашува: Дали и кога ќе се вратат концертите, претставите, фестивалите?

Васко Спасоски
И додека дел од економијата почнува да се враќа во нормала, во нашата земја музичарите, уметниците и сите оние кои живеат од и за публиката,...
Вести Култура

„Медена земја“ денес во Берлин се бори за Евроспки оскар, а во Лос Анџелес за најдобар документарец во светот

Слободен печат
Денес е бурен ден за екипата на македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов – вечерва во Берлин ќе се...
Вести Култура

Таксират и Д фестивал номинирани за најдобри фестивали во Европа

Слободен печат
Веќе неколку години по ред, двата најпосетени македонски фестивали за локалната и регионалната јавност – според гласовите на домашните и меѓународните фанови – со својата...
Вести Култура

Триумфален викенд со 7 награди за „Господ постои, името ѝ е Петрунија“

Слободен печат
 Започнувајќи со Филмскиот фестивал во Мароко, Salé Women Film Festival, „Петрунија“ освои три награди. Специјалната награда од жирито за режија ја доби нашата режисерка Теона Стругар...