4 C
Скопје

Tag : Фатмир Битиќи

Вести Економија Слајдер

Битиќи: Секој граѓанин е важен, направени се сериозни напори за зачувување на секое работно место

Слободен печат
Вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денеска оствари две одделни средби со претставници на Стопанската комора за фотографска и...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Фирмите може да аплицираат за февруарска помош цел март

Весна Дамчевска
Законот за финансиска помош за фирмите за исплата на плати не е поставен на дневен ред во Собранието, но вицепремиерот Фатмир Битиќи ги смирува компаниите...
Вести Македонија

Битиќи и Бесими на средба со Азески во Стопанската комора на Македонија

Слободен печат
Заменикот претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и министерот за финансии Фатмир Бесими, денеска ќе имаат...
Вести

Потенцијални нови германски инвестиции најавени на третиот состанок на Заедничкиот економски комитет

Слободен печат
Можни се нови германски инвестиции во земјава, најави денеска делегацијата на СР Германија на третиот состанок на Заедничкиот економски управувачки комитет. Како што соопшти Кабинетот...
Вести Ви Препорачуваме Економија

ВИДЕО | Битиќи: Потврден кредитниот рејтинг и во ова време на економска и ковид криза

Слободен печат
Вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи нагласи дека е задоволен што меѓународните институции го потврдија кредитниот рејтинг на државата и во периодот на економска и...
Вести Економија Слајдер

ВИДЕО | Битиќи: Барањето на угостителите во овој момент е тешко остварливо, нас не интересираат работниците

Слободен печат
Соработката со ресорните министерства се уште е на задоволително ниво, нагласи вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи во денешното гостување во „Утрински брифинг“ на Слободна...
Вести Економија Слајдер

Битиќи на средба со угостителите: Здравјето е најважно, се друго ќе надоместиме заедно

Слободен печат
Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со работа и соодветна помош од...
Вести Економија Слајдер

Битиќи: Побрзо да се донесат законските решенија за примена на мерките од петтиот пакет

Слободен печат
Потребна е побрза динамика во носењето законски решенија за да се овозможи примена на одредени мерки од поддршката за стопанството, смета вицепремиерот за економски прашања...
Вести Економија

Вицепремиерот Битиќи се сретна со романската амбасадорка Аксинте: Eкономската соработка да се продлабочи

Слободен печат
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, оствари средба со новоименуваната амбасадорка на Романија, Адела...
Вести Економија

Битиќи и Шахпаска на средба со стопанските комори: „Недела – ден за одмор” ќе влијае за поголема продуктивност и благосостојба на работниците

Слободен печат
Нацрт решението за измени и дополнувања на Законот за работни односи, кои се однесуваат на прогласувањето на денот недела за неработен, беше тема на дискусија...