17.8 C
Скопје

Tag : Фатмир Битиќи

Вести Економија

Битиќи: Првпат по 20 години имаме ребаланс во кој се зголемени капиталните инвестиции

Слободен печат
Вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи вечерва во емисијата „Вин-вин” на телевизија Телма изјави дека првпат по 20...
Вести Економија Македонија Слајдер

До 2023 година целиот процес на добивање државна помош ќе биде дигитализиран

Слободен печат
Владата работи на воспоставување на единствен центар за контрола на државната помош, а планот е до 2023 година целиот процес на добивање државна помош да...
Вести Македонија Слајдер

Битиќи: Секој што направил злоупотреба со увезениот мазут ќе сноси одговорност

Слободен печат
Владата вчера ги разгледала извештаите за увезениот мазут и индустриско масло, но дадени се насоки да се направи поопсежна анализа за последните десет години за...
Вести Ви Препорачуваме Економија

ВИДЕО | Битиќи за „Слободен печат“: 12.700 вработувања и 8 милијарди евра инвестиции не се предизборна кампања

Љубиша Николовски
Вицепремиерот за економија Фатмир Битиќи веднаш по презентирањето на Интервентниот план за инвестиции од страна на премиерот Заев, во интервју за „Слободен печат“ говори за...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Битиќи во Приштина: Преку регионална соработка до јакнење на сопствените економии и просперитет за граѓаните

МИА Агенција
Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска од Приштина порача дека на земјите од регионот на Западен Балкан им е потребна блиска соработка на економски...
Вести Економија

Битиќи: Оперативниот лизинг е стандардна форма во целиот развиен свет

Слободен печат
Оперативниот лизинг е стандардна форма во целиот развиен свет во која одржуваш добар возен парк, кој овозможува сигурност, и секогаш е поевтин отколку да купиш...
Вести Економија Слајдер

Битиќи: Се засилуваат активностите за проекти за енергетска ефикасност

Слободен печат
Унапредувањето на соработката помеѓу Владата и развојните агенции на Германија и Франција во насока на реализација на проекти за енергетска ефикасност, беше тема на разговор...
Вести Економија Слајдер

Битиќи: Преку дијалог и меѓусебна соработка да креираме политики со кои ќе направиме конкурентен регион

Слободен печат
Вицепремиерот за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи денеска во Белград присуствуваше на седницата на Управниот одбор на Коморскиот инвестициски форум...
Вести Ви Препорачуваме Економија

ВИДЕО | Битиќи: Правиме ревизии на сите компании кои добија, а не исплатија средства, работиме на системски решенија

Слободен печат
Шестиот пакет на мерки, опфаќа седум мерки со кои се таргетирани најпогодените сектори од корона кризата, со вредност од 17,8 милиони евра, пришто ќе се...
Вести Економија Слајдер

Вицепремиерот Битиќи и националниот координатор Забрчанец на средба со ИВАП – јавниот повик за ивенти идната недела

Слободен печат
Заменикот на претседателот на Владата  задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции,  Фатмир Битиќи  и националниот координатор за стратегиски комуникации, Марјан Забрчанец,...