Tag : фашизам

Вести Македонија Слајдер

МНР на Србија упати протесна нота поради поштенската марка со карта на усташка Хрватска

Слободен печат
Денес Министерството за надворешни работи на Србија му врачи протесна нота на амбасадорот на Северна Македонија во Србија, по повод печатење и објавување на поштенска...
Колумни

Правото на избор, помеѓу исти и други

Мирослав Грчев
Вистинската хегемонија на една вера или политичка идеологија над едно општество не се манифестира со апсолутната власт на тиранинот што ја застапува и спроведува или...
Спорт Фудбал

Фашистичко салутирање на навивачите на Лацио! (ВИДЕО)

Слободен печат
Во Глазгов (Шкотска) пристигнаа неколку стотици навивачи на Лацио кои на еден ден пред мечот направија помали инциденти во центарот на градот. Ја погодуваа полицијата...
Колумни

Резолуција со која фашизмот стана победник во Втората светска војна

Слободен печат
Длабоко во срцевината на секоја лага е запретана вистината за нејзиниот автор. Така лагата станува вистинито сведоштво за природата, мотивите и намерите на нејзиниот создател....
Вести Регион

Некои Хрвати во Австралија отворено го слават фашизмот

Слободен печат
Две знамиња се веат пред клубот на Хрватското друштво во западниот дел на Сиднеј – едното австралиско, а другото е на Независна Хрватска Држава (НДХ),...
Вести Регион

СЛОВЕНСКИОТ ПРЕМИЕР ПРЕДУПРЕДУВА: Во соседството се буди фашизам

Слободен печат
Словенскиот премиер Марјан Шарец денеска предупреди дека во соседството на Словенија повторно се буди „фашизам, нацизам и слични идеи“, а тоа го кажа по повод...