еврокомесар Archives - Слободен печат

Tag : еврокомесар

Вести Македонија Слајдер Утрински Брифинг

Стојковски: На прав пат сме – Новиот еврокомесар е оној што ѝ требаше на Македонија

Слободен печат
Без да го навредам комесарот Јоханес Хан, сметам дека новиот комесар е оној што ни требаше. Вистинско политичко водство кое ја влече работата понатаму. Работите...
Вести Македонија Слајдер

Прашањето за азилот на Груевски го збуни еврокомесарот Вархељ

Слободен печат
На прашањето за ниската доверба во судството, особено по бегството на екс премиерот Никола Груевски во Унгарија, од каде доаѓа и еврокомесарот Оливер Вархељ, тој...
Вести Македонија

Прес-конференција на премиерот Спасовски и еврокомесарот Вархељ (ВО ЖИВО)

Слободен печат
Комесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската унија денеска пристигна во посета на Скопје. По средбата со претседателот Пендаровски, тој имаше и средба...
Вести Македонија Слајдер

Новиот еврокомесар за проширувње Вархели во посета на Скопје

МИА Агенција
Новиот еврокомесар за соседство и проширување Оливер Вархели на 15 и 16 јануари ќе допатува во посета на Македонија, дознава МИА од извори од Брисел....
Вести Македонија

Заев: Oчекуваме да бидат вреднувани постигнатите резултати, како дома, така и во добрососедските односи

Слободен печат
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва се сретна со европскиот комесар за миграции,...
Вести Планета

ЕК започна постапка против Велика Британија за неназначувањето на еврокомесар

Слободен печат
Европската комисија денеска испрати писмо со официјално предупредување до Велика Британија, со што почна постапка против неа поради неименувањето кандидат за новиот состав на тоа...
Вести Планета

Претседателката на ЕК бара од Лондон да номинира еврокомесар

Слободен печат
Британскиот амбасадор при ЕУ, Тим Бероу, ја известил Европската Комисија дека Лондон нема да понуди британски еврокомесар пред 12 декември, пренесуваат медиумите. Избраната претседателка на...
Вести Планета

Европратениците одлучија дека кај францускиот кандидат за еврокомесар нема конфликт на интереси

Слободен печат
Европратениците со гласање одлучија дека профилот на францускиот кандидат за член во Европската комисија не претставува ризик од конфликт на интереси, јави дописникот на МИА....
Вести Планета

Две имиња во игра за еврокомесари на Романија

Слободен печат
Романската Влада ги номинираше Сигфрид Муресан и Адина Валеан како можни европски комесари од оваа земја. Сигфрид Муресан и Адина Валеан се европратеници од редовите...
Вести Планета

ЕК го одби и четвртиот романски кандидат за еврокомесар

Слободен печат
Новоизбраниот претседател на Европската комисија Урсула фон дер Лајен го одбила и четвртиот кандидат за нов комесар кого го предлага Романија, наведуваат дипломатски извори. Како...