Tag : ЕП 2021

Останатo Спорт

Македонија домаќин на квалификациски турнир за пласман на ЕП

Слободен печат
ЦЕВ го објави календарот за квалификациите за пласман на следното Европско првенство кое што ќе се одржи во 2021 година. Натпреварите во рамките од групата...
Кошарка Спорт

ФИБА Европа одлучи: Во ноември против Естонија и Италија!

Слободен печат
Бордот на ФИБА Европа одлучи, ноемврискиот „прозорец“ од квалификациите за пласман на ЕП 2021 година да се игра според претходно утврдениот календар за натпреварување. Без...
Спорт Фудбал

Се откажува следното издание на УЕФА Лигата на нации!?

Слободен печат
Европската куќа на фудбалот закажа итна видео конференција со своите членови в понеделник. Главната тема на оваа конференција ќе биде следното издание на Лигата на...
Спорт Фудбал

Македонија на 4 јуни ќе игра против Косово

Слободен печат
Македонската А репрезентација натпреварот против Косово од баражите за пласман на Европското првенство 2021 ќе го одигра на 4. јуни 2020 година на Националната арена...
Спорт Фудбал

ФФМ: Направена е проценка, Македонија во јуни против Косово!

Слободен печат
Поради епидемијата на коронавирусот, како што беше и претходно најавено, беше одржана видео конференција на УЕФА и раководствата на 55 членки на Европската фудбалска Асоцијација,...
Спорт Фудбал

Два фудбалски спектакли во ист период, ЕП и „Копа Америка“!

Слободен печат
Јужноамериканската фудбалска конфедерација (КОНМЕБОЛ) денеска одлучи „Копа Америка“ да биде поместена за 2021. година поради пандемијата на коронавирусот. Претходно првите луѓе на УЕФА донесоа одлука...
Останатo Спорт

Македонските одбојкари ги добија ривалите на патот кон ЕП 2021

Слободен печат
Денеска најдобрата македонска машка одбојкарска репрезентација како што информира ЦЕВ се најде во групата „Ц“ од квалификациите за пласман на наредното Европско првенство. Европската титула...
Кошарка Спорт

Да испишеме нова историја: Бодрете ги кошаркарите за 100 денари против Естонија!

Слободен печат
Нашата најдобра кошаркарска репрезентација овој месец ги започнува квалификациите за Европското првенство 2021 година. Избраниците на новиот селектор Александар Тодоров првиот натпревар од квалификациите ќе...
Спорт Фудбал

Генерација која ветува: Со триумф над Казахстан поблиску до ЕП 2021!

Слободен печат
Селекцијата на Благоја Милевски по воведните две кола има максимални шест бодови по домашниот триумф со Фарски Острови од 7:1 и победата во Подгорица против...
Кошарка Спорт

Пеколен пат до Еуробаскет 2021

Коминовски Фидан
На ждрепката во Минхен беа извлечени евроквалификациските групи за наредното Европското првенство 2021, а нашата репрезентација е дел од групата Б. Првиот квалификациски прозорец е...