24 C
Скопје

Tag : „Дуња“

Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Витаминска бомба: Благотворното дејство на чајот од дуња

Слободен печат
Дуњата е вистинска витаминска бомба која се појавува наесен, а потоа доколку правилно се чува во текот на зимата може да се консумира цела зима....
Останатo Спорт

ВИДЕО | Иванова: Спортот ја надополнува енергијата – Велосипедот е една од најмоќните алатки за секој граѓанин

Слободен печат
Дуња Иванова, како претставник на Велосипедскиот клуб Енерџи од Скопје е годинешниот државен првак со освоени три први места на Државното друмско-ридско, Државното друмско –...
Магазин Магазин слајдер Храна

Лековити плодови на есента: Дуњата спречува инфективни болести

Слободен печат
Дуњата одамна се користи во народната медицина како средство за ублажување на кашлицата и за смирување на стомачните проблеми. Лековити се сите делови на дуњата:...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Дуња: Во античко време симбол на љубовта и плодноста, а денес само недоволно истражено овошје

Слободен Печат
Дали сте знаеле дека прекрасното жолто и миризливо овошје – дуња, всушност потекнува од различни делови на Азија и Медитеранот? Во античка Грција и Рим,...
Вести Македонија

„ДУНА”: Апликацијата за изборниот процес функционира нормално, сајтот на ДИК беше хакиран

Слободен печат
Апликацијата поврзана со изборниот процес функционира најнормално, но страницата на Државната изборна комисија беше цел на хакерски напад, информираа денеска од компанијата „ДУНА”. – „Апликацијата...
Вести Македонија Утрински Брифинг

Цацановски: Социјалниот центар „Дуња“ промовира солидарност и вредности што се потиснати во општеството

Слободен печат
Васко Цацановски од социјалниот центар „Дуња“ во „Утрински брифинг“ на „Слободен печат“ зборуваше за активностите на центарот и вредностите кои ги промовираат. -Социјалниот центар „Дуња“...