17 C
Скопје

Tag : државна

Вести Економија

Димковски: Консолидација на земјоделско земјиште е државна политика

МИА Агенција
Консолидација на земјоделско земјиште е државна политика за подобрување на неповолната структура на земјоделското земјиште особено во приватна сопственост, изјави министерот во Министерството за земјоделство,...
Вести Економија

Италија одобри гаранција за кредит за „Фиат“

Слободен печат
Италија донесе Уредба со која на италијанската „Фиат – Крајслер“ и одобрува државна гаранција за кредит во износ од 6,3 милијарди евра, пренесува „Ројтерс“. Италијанскиот...
Вести Економија

Акциите на Луфтханза „тонат“ поради несогласување на најголемите акционери околу државната помош

Слободен печат
Акциите на Луфтханза утрово паднаа за 5,7 отсто по изјавата на генералниот директор Карстен Шпор дека компанијата ќе настојува да избегне приземјување и инсолвентност по...
Вести Економија

Невработеноста во САД порасна за нови 1,54 милиони лица

Слободен печат
Министерството за труд, посочува дека и натаму забавува темпото на губење работни места во САД иако само за една недела бројот на невработени кои се пријавиле за...
Вести Економија

„Рено“ ќе добие државен заем во висина од 5 милијарди евра

Слободен печат
Францускиот производител на автомобили „Рено“ ќе добие пет милијарди евра државна финансиска помош во форма на загарантиран кредит за спас на своето производство и зачувување...
Вести Економија

Во Франција речиси 13 милиони лица користеле државна помош за делумна невработеност

Слободен печат
Од 1 март до 25 мај повеќе од една половина од вработените во приватниот сектор во Франција беа опфатени со барања од нивните претпријатија да...
Вести Македонија Слајдер

За неколку дена ќе биде познато дали ќе се полага државна матура

Горан Наумовски
Во следните денови останува да ја донесеме конечната одлука како ќе се полага државната матура – дали во јуни или ќе биде укината за оваа...
Вести Економија Слајдер

Државна видеолотарија демантира: Не трошиме државни пари

Слободен печат
Откако од страна на двајца пратеници од опозицијата Државната видеолотарија беше спомената дека преку неа се трошат државни пари за набавка на 1.500 терминали во...
Вести Економија

Димитриеска Кочоска: Повторно задолжување за непродуктивни трошења

МИА
Првата аукција на државни записи за 2020 година на износ од 500 милиони денари со рочност од 12 месеци што се одржа денеска во Министерството...
Вести Економија

По паузата пратениците треба да гласаат за Буџетот за следната година

Слободен печат
Собранието денеска петти ден расправа по Дополнетиот предлог-буџет за 2020 година, а согласно деловникот расправата треба да заврши денеска и пратениците во 16 часот треба...