Tag : државен архив

Вести Култура

Државниот архив со свои изданија ќе учествува на 32. Саем на книгата

Слободен печат
Државниот архив ќе учествува на Саемот на книгата, што од утре до 14 септември ќе се одржи на отворениот простор кај СЦ „Борис Трајковски”. На...
Вести Македонија

Државниот архив одбележува 69 години од формирањето

Слободен печат
Државниот архив денеска одбележува 69 години од формирањето. Во оваа институција се чуваат 7.769 архивски фондови, околу 70.000 архивски книги, 382 збирки, мноштво на микрофилмуван...
Вести Македонија

Искршена таблата на Државниот архив во Струмица

Слободен печат
Синоќа е е искршена таблата на Подрачното одделение на Државниот архив во Струмица, која е неодамна поставена и е испишана на македонски, албански и англиски...
Вести Македонија Слајдер

Вработен во Државниот архив „ненамерно“ додал три нули на тендерот за кетеринг

Слободен печат
Откако на социјалната мрежа Твитер беше објавено дека од Државниот архив распишале тендер за кетеринг во вредност од речиси шест милиони евра, односно 354 милиони...