12.8 C
Скопје

Tag : дрва

Вести Ви Препорачуваме Скопје

ФОТО+ВИДЕО: На улицата Орце Николов од утрово се сечат дрва, граѓаните тврдат здрави, а не суви и болни

Анета Стојковска
Жестоки реакции и незадоволство кај граѓаните предизвика денешното сечење  дрва на улицата Орце Николов, која во моментов се реконструира. Градоначалникот на Општина Центар Саша Богдановиќ...
Вести Свет

Рекордно уништување на шумите во бразилска Амазонија

Слободен печат
Прелиминарните државни податоци ја зголемија загриженоста дека претстојната сува сезона ќе донесе уште повеќе уништување на шумите во бразилскиот дел на Амазонија отколку минатата година....
Хроника

Измамен 72 годишен кумановец за 300 евра за набавка на дрва за огрев

МИА Агенција
Седумдесет и две годишен кумановец, денеска пријавил во полицијата дека бил измамен од лица за сума од 300 евра, соопшти СВР Куманово. Според пријавеното, лицето му понудило...
Вести Македонија Слајдер

Спасовски: Ја спречуваме неконтролирана сеча на шумите и нелегалната продажба на дрва за огрев

Слободен печат
Ја спречуваме неконтролирана сеча на шумите, нелегалната продажба на дрва за огрев што претставува сериозна закана врз еко-системот и намалување на шумскиот фонд, наведе министерот...
Вести Македонија

Греењето на дрва најзастапено, на струја еколошки најприфатливо

Слободен печат
Дури 62 отсто од вкупниот број македонски домаќинства користат дрва како примарен извор на енергија, 29 отсто се греат на електрична енергија, а само осум...
Вести Скопје

Паднати дрвја од невремето во Скопје, засега нема застои во движењето

Слободен печат
Екипите на јавните градски претпријатија од вчера и во текот на денешниот ден се на терен и интервенираат по невремето кое го зафати Скопје. Од...
Хроника

Маж се повредил при сечење дрва во Буково, Битолско

Слободен печат
Н.М.(29) од с.Јаболчиште, Велешко, се повредил вчера при сечење дрва на локалниот пат с.Буково, кај Битола на место викано „Ѓубриште”. Тој со возило на итна...
Спорт Фудбал

Екологистот Белерин за секоја победа на Арсенал ќе засади по 3.000 дрва

Слободен печат
Дефанзивецот на „топчиите“, Ектор Белерин кој е познат како голем љубител на природата и животните ја користи секоја можност да укаже на еколошките проблеми. Тој...
Вести Скопје

Изминатото деноноќие во Скопје 22 паднати дрвја поради обилните врнежи од снег

Слободен печат
Поради обилните врнежи од снег во текот на изминатото деноноќие на територијата на Скопје се евидентирани вкупно 22 паднати дрвја, од кои 17 се во...
Хроника

Тетовец загина сечејќи дрва

Вчера во тетовската полиција е пријавено дека на нива во месноста „Гомуша“, атар на селото Требош, при сечење на дрво со моторна пила, во присуство...