20.8 C
Скопје

Tag : договорот од преспа

Вести Македонија

СДСМ: Договорот од Преспа е едно од историските дипломатски достигнувања

Слободен печат
Пред три години, Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев презеде одговорност, влезе одлучно во процесите и испиша нова историја, велат од СДСМ. –...
Вести Македонија Слајдер

Истражување: Договорот од Преспа сѐ уште е сензитивна тема за граѓаните во двете земји

Слободен печат
Три години од потпишувањето, Договорот од Преспа за решавање за спорот за името помеѓу Северна Македонија и Грција, сѐ уште е сензитивна тема за многу...
Вести Македонија

Катругалос: Мицотакис ги толерира оние кои говорат за поништување на Договорот од Преспа

Слободен печат
Поранешниот шеф на грчката дипломатија, а сега пратеник од СИРИЗА и надлежен за надворешна политика Јоргос Катругалос ги поздравува изјавите за време на Комисијата за...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Заев: Дефинитивно одиме со имплементација на Договорот од Преспа

Слободен печат
Дефинитвно одиме со имплеметација на Договорот од Преспа. Во него се вградени поглавјата. Успешно ги  завршуваме забелешките кои стигнаа од грчка страна, а и сами ги...
Вести Регион

Хаѕидакис: Случувањата во Скопје треба да нѐ држат во одредена будност

МИА Агенција
Случувањата во Северна Македонија на некој начин треба да нѐ држат во одредена будност, изјави министерот за енергија и животна средина на Грција, Костис Хаѕидакис...
Вести Свет

„Катимерини”: Атина ќе бара строго спроведување на Договорот од Преспа

МИА Агенција
Грчката страна нема да каже „не” на никој (Северна Македонија, Албанија), но ќе постави свои услови, рекол за весникот „Катимерини”, „извор што има пристап до...
Македонија

Заев: Мицотакис е искусен политичар

МИА Агенција
Господинот Мицотакис е искусен политичар и сигурно ѝ мисли добро на својата земја и на своите соседи, па и на целиот балкански регион, вели премиерот...
Македонија

Ципрас до Мицотакис: Сега е добар Договорот од Преспа?

МИА Агенција
„Господине Мицотакис, драго ми е што како премиер решивте да ја задржите националната линија за еден национално корисен договор, за еден историски договор што ја...
Свет

Договорот од Преспа позитивно оценет од лидерите-учесници на Самитот за Западен Балкан

МИА Агенција
Во документот Финални заклучоци на Самитот за Западен Балкан во Познањ, е запишано дека лидерите учесници на самитот го поздравија претстојното прво заедничко претседателство на...
Вести Македонија Регион

Договорот од Преспа го отстранува отровот на меѓусебното сомневање

Договорот од Преспа е чесен компромис, ги задоволува националните интереси на двете страни и еднаш засекогаш го отстранува отровот на меѓусебното сомневање, вeли Јоргос Катругалос,...