33.8 C
Скопје

Tag : дипломати

Вести Свет Слајдер

Чекор понатаму кон ескалација: Захарова – Чешка и САД ја прекршија Виенската конвенција

Слободен печат
– Русија отворено зборуваше кога ги стави Чешка и Соединетите држави на списокот непријателски земји, бидејќи нивните активности се во спротивност со Виенската конвенција за...
Колумни

Осовременување на македонската дипломатија

Нано Ружин
Деновиве одлуката на Министерот за надворешни работи Бујар Османи да го конституира неформалното тело „Стратегиски совет за надворешна политика“, создаде вистинска бура на незадоволство поради...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Габер: Водејќи се од принципите на ЕУ, Македонија не треба да биде жртва туку пример

Слободен печат
Пред се уморни се јавноста, луѓето, граѓаните кои очекуваат еден процес после НАТО да продолжи кон ЕУ, со оглед на преземените чекори кои не беа...
Вести Свет

Русија реципрочно протерува седум дипломати од Словачка и од балтичките држави

Слободен печат
Двајца вработени во Амбасадата на Литванија, тројца од Амбасадата на Словачка, како и еден вработен во дипломатските мисии на Летонија и на Естонија мора да...
Вести Свет

Русија протерува италијански дипломат како реципрочен одговор на истата мерка на официјален Рим

Слободен печат
Русија денеска соопшти дека протерала италијански дипломат како одговор на „непријателските и неоправдани активности” на официјален Рим, кој на крајот на март протера двајца руски...
Вести Свет

Путин потпиша указ за ограничување на бројот на Руси во амбасадите на непријателските земји

Илинка Иљоска
Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ со кој им се дозволува на властите да го ограничат бројот на Руси вработени во амбасадите на земјите што...
Вести Регион

Белингкат истражува дали Русија е вмешана во експлозиите во бугарските воени фабрики

Слободен печат
Новинарот од меѓународната британска истражувачка група Белингкат (Bellingcat) Христо Грозев изјави дека постојат докази за причините и мотивите за експлозиите во Чешка во 2014 година...
Вести Свет

Полска остро реагираше на одлуката на Русија за протерување нејзини дипломати

Слободен печат
 Полското Министерство за надворешни работи денеска ја оцени одлуката на Русија да протера пет полски дипломати како агресивна акција насочена кон разгорување на односите со...
Вести Свет

Балтичките земји се солидаризираат со Чешка и протеруваат руски дипломати

МИА Агенција
Летонскиот министер за надворешни работи Едгарс Ринкевичс денеска на твитер објави дека Летонија, во знак на солидарност со Чешка, протера руски дипломат. – Во знак...
Вести Свет

Прага со ултиматум до Москва во врска со протераните дипломати од Русија

Слободен печат
Чешката Влада денеска и постави ултиматум на Москва, предупредувајќи ја дека може да протера уште руски дипломати, доколку на чешките државјани протерани од Русија не им биде...