Tag : димовски

Вести Економија

Димковски: Исплатени 607 милиони денари субвенции за сточарите

Слободен печат
Вкупно 607 милиони денари легнаа на сметките на 3.213 сточари, одгледувачи на овци, соопшти денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски. По посетата...
Вести Економија Слајдер

Штетно е кога двајца „чауши” во еден ресор одат контра, им порачуваат земјоделците на Трипуновски и Димковски

МИА
Речиси не поминува ден без да се исконфронтираат техничкиот заменик – министер за земјоделство, Цветан Трипуновски и министерот за земјоделство, Трајан Димковски. Првиот постојано обвинува,...
Вести Економија

Изнајдено конечно решение за обесштетување од поплавите во 2016 година

Слободен печат
Изнајдено е решение за да може да се обесштетат жителите од поплавите во Скопско во 2016 година. Подготвено е законско решение со кое се е...
Вести Економија

Димковски: Целокупниот систем за наводнување ќе биде ставен во функција за новата сезона за сеидба на ориз

Слободен печат
Денеска во Кочани, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со градоначалникот на општина Кочани, Николчо Илијев, одржаа работен состанок со земјоделци од...
Вести Македонија

Димовски: Со Зaконот за стратешки инвестиции се остава простор за потенцијални злоупотреби

Слободен печат
Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски обвини дека СДСМ преку Законот за стратешки инвестиции кој го донесоа на вчерашната седница сакаат во изборен период од политички...
Вести Македонија

Димовски: ВМРО-ДПМНЕ сериозно ќе се спротистави на носењето на Законот за поништување на лустрацијата

Слободен печат
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе одговори на повикот за присуство на седница на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и дека кога и...
Вести Македонија Слајдер

Димовски до Спасовски: Гледам љубите реплики од филмови, па погледнете го филмот „Сенки над Балканот“

Слободен печат
На денешната собраниска седница за избор на влада на техничкиот премиер Оливер Спасовски,  пратеникот Илија Димовски, упати критики за досегашната работа на Владата. -Широка распространета...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Димовски: Мора да се почне со затворски казни за да се освестат работодавците

Слободен печат
Претседателот на ССМ, Дарко Димовски во емисијата „Утрински брифинг“ на „Слободен печат“, рече дека праксата покажува бројни прекршувања на законот за работни односи, особено кога...
Вести Македонија

Џафери до Димовски: Не дофрлајте од место

По цели три часа доцнење Собраниео ја почна денешната собраниска седница. Расправата се одвива според предвидениот дневен ред. Го нема предлгоот на ВМРО-ДПМНЕ како прва...
Вести Македонија

Димовски: Наместо да проба да гради мостови, Пендаровски ги продлабочи поделбите

Слободен печат
Очекувавме во своето прво обраќање претстедателот Стево Пендаровски да проба да гради мостови, но очигледно тој се уште не е излезен од чевлите на СДСМ...