Tag : Џон Болтон

Вести Свет

Болтон: САД треба да размислат за санкции против Русија

Слободен печат
Поранешниот советник за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, Џон Болтон, денеска изјави дека САД треба да размислат за економски санкции против Русија, ако...
Вести Свет

Болтон тврди: Трамп во 2018 година беше подготвен да го напушти НАТО

Слободен печат
Претседателот на САД ДОналд Трамп во 2018 година бил подготвен да излезе од НАТО, тврди неговиот поранешен советник Џон Болтон во новата книга, во која...
Вести Свет

Нови извадоци од книгата на Болтон, овој пат за политиката на Трамп кон Иран, Кина, ОН и Русија

МИА Агенција
 Поранешниот советник за национална безбедност, Џон Болтон, во својата нова книга напиша дека претседателот Доналд Трамп не го послушал неговиот совет да бомбардира три воени...
Вести Свет

Помпео го спореди Болтон со Сноуден

Слободен печат
Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа го спореди Џон Болтон со поранешниот разузнавач Едвард Сноуден, кој е обвинет за шпионажа. – Искрено, многу рескира да...
Вести Свет

Реакција на Песков за мемоарите на Џон Болтон во делот за Путин

Слободен печат
Проценките на Џон Болтон, поранешниот советник за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, дадени во неговите мемоари, а кои се однесуваат на рускиот претседател...
Вести Свет

Одобрено објавувањето на книгата на Болтон од страна на Сојузниот суд во САД

Слободен печат
Сојузен суд во САД денеска донесе одлука дека може да се објави книгата на поранешниот американски советник за безбедност Џон Болтон, и покрај обидот на...
Вести Свет

Нови детали од книгата на Џон Болтон: Ердоган го споредува со Мусолини

Слободен печат
Поранешниот советник за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, Џон Болтон во својата нова книга го спореди турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган со италијанскиот...
Вести Свет

Поранешен советник на Трамп смета дека тој е неподобен за претседател

Слободен печат
Доналд Трамп не е подобен за функцијата претседател, изјави поранешниот советник за национална безбедност на американскиот претседател Џон Болтон во интервју за телевизијата АБЦ. –...
Вести Свет

Американската администрација побара и судска забрана за книгата на Џон Болтон

Слободен печат
Американската администрација побара судска забрана за објавување на книгата на Џон Болтон, во која поранешниот советник за национална безбедност на Трамп пишува за периодот во...
Вести Свет

Белата куќа: Книгата на Болтон содржи многу доверливи информации и во таа форма не смее да се објави

Слободен печат
Поранешниот советник за национална безбедност на американскиот претседател Џон Болтон изрази загриженост дека Белата куќа настојува да го спречи објавувањето на неговата книга. Според пишувањето...