9 C
Скопје

Tag : дерала

Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Дерала: Ѓаволот ја однесе шегата – потребен е одговор за наодите во студијата од ЕП

Слободен печат
И највисоките европски, светски институции и меѓународни организации постојано упатувале на проблемот со лажните вести, дезинформациите и на хибридните закани притив демократијата, но тоа секогаш...
Колумни

Прашањата му се поставени на Мицкоски, може да ги одговори кога сака и како сака

Џабир Дерала
Мицкоски бил цензуриран? Ах! Ајде, за миг, ќе прифатам (условно) дека бил цензуриран, кутриот, за да му кажам да си појде каде што го поканиле,...
Вести Македонија

Дерала: Никако не смее да се занемари онлајн насилството кое е присутно на социјалните мрежи и во медиумите

Слободен печат
Невладината организација „Цивил” денеска го одбележа 2 октомври, Меѓународниот ден на ненасилството. Претседателот на „Цивил”, Џабир Дерала, по повод на овој Меѓународен ден, рече дека...
Колумни

Кратка е патеката од нереалните очекувања до големите разочарувања

Џабир Дерала
Формирањето влада е завршена работа… Или не е? Па, и не е. Ручекот на лидерот на социјалдемократите се толкува како завршување на тој процес, дописот...
Вести Македонија

ЗНМ остро ги осудува заканите упатени кон Дерала и Сарачини

Слободен печат
Здружението на новинари (ЗНМ) и Советот за етика на медиумите во Македонија (СЕММ) најостро реагираат на јавно искажаните закани и омаловажувања со елементи на говор...
Колумни

Точка, точка, извичник!

Џабир Дерала
„Здраво. Точка. Би сакал да се слушнеме. Точка. Христијан Мицкоски. Извичник.“ – Мицкоски. Се извинувам, требаше да напишам „Мицкоски!“. Морав уште неколкупати да го прегледам...
Колумни

Како Мицкоски и неговиот одбор јунаци ја пропуштаат историјата?

Џабир Дерала
СДСМ предложи политичките партии да се откажат од буџетските средства за нивните партии во полза на борбата против ширењето на корона вирусот во нашата земја....
Колумни Слајдер

Победата против свеста и совеста на луѓето е победа на криминалот

Џабир Дерала
Последни денови на парламентарниот состав. Денови за паметење, по лошо, но и по добро. Овие денови ќе ги запомниме како пресудни за тоа дали белегот...
Вести Македонија Слајдер Утрински Брифинг

Дерала за УБ: Присуството на валканата пропаганда и говорот на омраза секојдневно растат

Слободен печат
– Очигледно е дека говорот на омраза, но и другите форми на валкана и црна пропаганда се многу присутни и нивното присуство секојдневно расте. Нивната...
Колумни

Сликички од галеријата на мракот

Џабир Дерала
Опозицијата има легитимно право да ја лови секоја грешка на власта и да ја критикува. Тоа е смислата на опозицијата во една демократија. Не е...