13 C
Скопје

Tag : цвекло

Магазин Магазин слајдер Храна

Вкусни тајни: Цвеклото го заслужува вашето внимание

Слободен печат
Ако не се плашите да експериментирате во кујната и не сте љубител на јадења со месо, тогаш цвеклото задолжително мора да се најде на вашето...
Магазин слајдер Сцена Храна

Вкусни тајни: Цвеклото го заслужува вашето внимание

Слободен печат
Ако не се плашите да експериментирате во кујната и не сте љубител на јадења со месо, тогаш цвеклото задолжително мора да се најде на вашето...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Интересни нутритивни факти за цвеклото кои можеби не сте ги знаеле

Слободен Печат
Цвеклото припаѓа на истото семејство како спанаќот и блитвата, а покрај специфичниот вкус и исклучителната боја, нуди неколку неверојатни придобивки за здравјето. Може да се...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Квасот од цвекло е супер пијалак

Анита Златкова
Веќе сте запознаени дека редовното консумирање цвекло има позитивно влијание на целиот организам. Но дали знаете дека ферментираниот квас од цвекло го нормализира притисокот без...
Здравје Магазин

 Зајакнете го срцевиот мускул со цвекло

Слободен печат
Неодамна неколку кардиолози од Америка спровеле опсежно истражување околу позитивното влијание на цвеклото врз човечкиот организам, особено врз срцето и крвните садови. Резултатите што ги...
Здравје Магазин

Витамини во тегла

Слободен печат
Во периодот на вирози и разни други заболувања треба да се наполни организмот со витамини и минерали. Во овој период кај многу луѓе може да...
Здравје Магазин

Ане­ми­ја­та по­бе­де­те ја со цвек­ло

Слободен печат
Не­за­вис­но од тоа за ка­ков здрав­ствен проб­лем ста­ну­ва збор, со­кот до­би­ен од ва­ре­ње или це­де­ње на цвек­лото, ќе ви по­мог­не во по­доб­ру­ва­ње­то на здрав­стве­на­та сос­тојба...
Здравје Магазин

Наместо со кафе разбудете се со овие намирници

Слободен печат
Без грижи, овие намирници ќе имаат потполно ист ефект и ќе бидат совршен начин за да го започнете работниот ден. Црно чоколадо Овој вид на...
Здравје Магазин

Закрепнете го целото тело со овој домашен напиток кој се подготвува за само 2 минути

Слободен печат
Се работи за мешавина од цвекло и морков, а ако ви станува мака уште на самата помисла на оваа комбинација, не сте единствени… Веќе со...
Здравје Магазин

Рецепт од цвекло и моркови со кој ќе ги стопите килограмите и салото

Слободен печат
Цвеклото и морковите во комбинација со ѓумбир, целер и јаболко ќе ви помогнат брзо да го стопите салото од стомакот… Имено, дури иако не се...