20 C
Скопје

Tag : Церебрална парализа

Вести Македонија

Лицата со церебрална парализа од Велес бараат да бидат вклучени во петтиот пакет економски мерки

Слободен печат
Здружението на лица со церебрална парализа од Велес денеска електронски достави писмено барање до премиерт Зоран Заев, до претседателот на Парламентот, Талат Џафери и велешките...
Вести Македонија

Средба на министерката Шахпаска со претставници на Здружението на родители на деца со церебрална парализа од Скопје

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска оствари средба со претставници на Здружението на родители на деца со церебрална парализа од Скопје, на...
Ви Препорачуваме Македонија

Малиот Илче веќе неколку дена јаде од лажичка, а не преку сонда на Детска Клиника

Мирослава Бурнс
Значително е подобрена состојбата на единаесетгодишниот Илче, момчето со церебрална парализа кое беше напуштено од двајцата родители и заборавено од социјалните служби со години, додека...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Малиот Илче закрепнува на Детска Клиника со висококалорична исхрана

Мирослава Бурнс
Единаесетгодишниот Илче од Охрид, дете со церебрална парализа, кое беше напуштено од двајцата родители и префрлено на Детската клиника во Скопје е во стабилна состојба...
Вести Македонија

По реакцијата на Слободен печат, МТСП обезбеди згрижување за 11-годишното дете со церебрална парализа од Охрид

Слободен печат
По реакцијата на Слободен печат и на јавноста на социјалните мрежи, за единаесетгодишно дете со церебрална парализа, кое го напуштиле двајцата родители и го оставиле...
Вести Македонија

ПОТРЕСНА ПРИКАЗНА: 11-годишно дете со церебрална парализа оставено без терапија и со чаша млеко во куќа во Охрид

Мирослава Бурнс
Единаесетгодишно дете со церебрална парализа, без никаква лекарска грижа, без никаква терапија и со 150 милилитри млеко дневно преживува во куќа во Охрид откако двајцата...
Вести Македонија

Нов Центар за деца со церебрална парализа во Скопје

Слободен печат
Во Скопје се отвора нов Центар за деца со церебрална парализа. Како дел од социјалната реформа и инклузијата на децата со попреченост во заедницата, новиот...
Вести Скопје

Хуманитарна акција на Рамстор мол за децата со церебрална парализа

Слободен печат
По повод големиот празник Велигден, Рамстор мол четврта година по ред ја организира хуманитарната акција за децата со церебрална парализа „Волшебно велигденско дрво”. Настанот има...