Tag : часови

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Царовска го објави ТВ распоредот на часови од прво до деветто одделение

Слободен печат
Министерата за образование и наука, Мила Царовска го објави ТВ распоредот на часови за учениците од прво до деветто одделение низ девет фотографии на нејзиниот...
Вести Македонија Слајдер

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат
Заменик-министерката за образование и наука Елизабета Наумовска изјави дека очекуваат пролонгирање на почетокот на учебната година со цел законско усогласување на кратењето на времетрањето на...
Жена Магазин Магазин слајдер

Дали сте за танц за душа? Сè повеќе повозрасни жени сакаат да научат да танцуваат

Јасмина Кантарџиева Димков
За една девојка или жена да почне да заигра аргентинско танго, освен добра волја, потребни се танго-потпетици – единствената опрема потребна за танго, се разбира,...
Вести Избори 2020

Зибери: Задолжителни часови по албански јазик од 5-то одделение

Слободен печат
Кандидатот на ДУИ за премиер Насер Зибери изјави дека негова заложба во првите 100 дена како премиер Албанец ќе биде да работи на подобрување на...
Забава Магазин Магазин слајдер Семејство

Како изгледа шопингот од перспективата на еден маж (ФОТО)

Слободен печат
Сите знаеме дека мажите не уживаат кога станува збор за пазарењето со нивните сопруги или девојки. Но зошто? Најверојатно бидејќи часовите ќе ги поминат на...
Вести Свет

ОН: Во училиште не одат 258 милиони деца под 17 години

Слободен печат
Заменичката на генералниот секретар на ОН, Амина Мохамед, предупреди дека постои „алармантна криза во образованието”, информирајќи дека 258 милиони деца под 17-годишна возраст не одат...
Вести Ви Препорачуваме Економија

ЗА ГРЕЕЊЕ И ДО 70.000 ДЕНАРИ: Колку оваa зима ќе не чинат топлите домови и КОЈ ЕНЕРГЕНС е НАЈДОБАР

Слободен печат
Грејната сезона е пред нас и ќе чини од 12.000 до 70.000 денари, во зависност од видот на енергија што се користи во домаќинството за...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Ма што зборуваш: 12 часа работа неделно или на ден?

Митко Билјаноски
Најбогатиот Кинез, милијардерот на челото на технолошкиот гигант „Алибаба“, ги разбранува светските маси, особено работничките, со изјавата дека луѓето треба да работат по 12 часа...
Вести Економија

Во јуни 86,4 проценти од потрошената струја од домашно производство

Слободен печат
Струјата произведена во домашните капацитетите во јуни годинава учествува со 86,4 проценти во вкупната потрошувачка на електрична енергија, објави денеска Државниот завод за статистика. Во...