8 C
Скопје

Tag : Борче Давитковски

Вести Македонија Слајдер

Мицкоски контра Давитковски на Фејсбук: Не собира Мицкоски потписи, туку народот се крена, ви доаѓа крајот, па се вознемирувате

Слободен печат
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се конфронтира со професорот од правниот факултет Борче Давитковски, кој изјави дека потписите против пописот, како дел од Граѓанската иницијатива...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВИДЕО | Професор Борче Давитковски: Сè повеќе, за жал, градиме партизирана држава

Слободен печат
Изминатите 30 години кај нас, за жал, некако не успеавме да направиме едно граѓанско општество, држава во која граѓаните ќе ги остваруваат своите права на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Давитковски: Чистката требаше да почне од монтираните процеси, тогаш ќе видевме кој е „сваровски судија“

Лука Андреев
Добра каписла за реформи во правосудството ќе беше доколку се преразгледаат монтираните процеси, одговори за „Слободен печат“ универзитетскиот професор Борче Давитковски на прашањето дали очекува...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ќе се бараат експерти и под дрво и под камен

Лука Андреев
На Македонија ќе и требаат три до четири илјади експерти за водење на пристапните преговори со Европската унија. Според проценките на Секретаријатот за европски прашања...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Пратениците немаат абер за законски измени, уредбите од вонредната состојба и понатаму се во сила

Лука Андреев
Уредбите со законска сила донесени за време на вонредната состојба се уште се применуваат и покрај тоа што Собранието веќе се формираше, а очекувањата беа пратениците...
Вести Економија Слајдер

Давитковски: Вработените во јавниот сектор се третираат како поданици на секоја власт, партиите прават лицитации за плати

Слободен печат
Државата може да им ја намали платата на сите функционери, министрите, на пратениците, но не и на сите вработени во јавниот сектор без некој правен...
Хроника

Професорот Борче Давитковски сведочеше во „Маџар телеком”

Во Кривичниот суд во Скопје денеска сведочеше професорот Борче Давитковски во предметот „Маџар телеком” на Специјалното јавно обвинителство.  Давитковски бил претседател на бордот на директори...