Tag : Башар ал Асад

Вести Свет

Сириската влада обвинета за серијата хемиски напади кон крајот на 2017 година

Слободен печат
Организацијата за забрана за употреба на хемиско оружје (ОПЦВ) ги обвини силите на сириската Влада за серијата хемиски напади извршени кон крајот на 2017 година,...
Вести Свет

Заканите од Ердоган не ја спречија сириската армија да освои град контролиран од бунтовниците

МИА Агенција
Војската на сириските владини сили зазеде клучен град на сириската опозиција на североистокот од земјата, и покрај заканите на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека...
Вести Свет

ЕУ со осуда за нападите врз цивлни цели во Сирија

МИА Агенција
Европската Унија ги осуди новите воени напади на режимот на Башар Ал Асад врз градот Идлиб во кои загинаа 35 лица во последните неколку дена,...
Вести Свет

Асад го пречека Путин во Дамаск

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин денеска допатува во Дамаск, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Тој прецизираше дека Путин пристигнал од аеродромот во седиштето на руските...
Вести Свет

За Асад „минијатурната“ трета светска војна во Сирија е поради обидот на САД да ја задржи хегемонијата

Слободен печат
Судирот во Сирија е минијатурен модел на третата светска војна која се води посредно, рече во интервју за „РТ“ сирискиот лидер Башар ал-Асад, а пренесе...
Вести Свет

ВАРВАРСКИТЕ МЕТОДИ НА СИРИСКАТА ВЛАДА: Војската на 72 начини ги мачела затворениците ширум Сирија

Слободен печат
Сириските власти убиле повеќе од 14.000 луѓе со распнување, вадење на нивните очи и силување за време на бруталната граѓанска војна во земјата, стои во...
Вести Свет

Путин без да мрдне со прст ја доби североисточна Сирија

Слободен печат
Сирискиот претседател Башар ал Асад, поддржан од Русија, во понеделникот ја постави војската на североистокот на Сирија каде се наоѓа курдската милиција, откако американските трупи...
Вести Свет

Помпео: Асад во мај користел хемиско оружје

Слободен печат
Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска изјави  дека САД дошле до заклучок дека сирискиот претседател Башар ал Асад користел хлор како хемиско оружје, за време...
Вести Свет

Башар ал-Асад ги помилува сите затвореници во земјата

МИА
Сирискиот претседател Башар ал-Асад го потпиша указот за сеопшта амнестија во земјата за злосторствата извршени пред 14 септември годинава, информира денеска прес службата на сирискиот...
Свет

Путин до Асад: Русија ќе продолжи да ја поддржува сириската Влада

МИА Агенција
Рускиот претседател Владимир Путин му ја честиташе на својот сириски колега Башар ал Асад 75-годишнината од дипломатските односи меѓу двете земји. – Москва ќе продолжи...