18.8 C
Скопје

Tag : балерина

Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО: Само во костим руска балерина одигра сцена од „Лебедово езеро“ на -15 степени

Слободен печат
Руска балерина, член на светски познатиот театар „Марински“ од Санкт Петербург, на заледен дел од Финскиот залив и при температура од -15 Целзиусови степени во...
Вести Култура Слајдер

ВИДЕО I Немерливата моќ на музиката и трогателна снимка што остава без зборови: Последниот танц на балерината со Алцхајмер

Слободен печат
Снимка на некогашната примабалерина Марта Гонзалез, која нотите на „Лебедово езеро“ за момент ја оттргнаа од деменција од која патеше со години, неодамна стана вирална...
Културен печат

Разговор со Душанка Градишки Иванова, балетски педагог и кореограф: Животно патешествие со остварени желби

Тони Димков
Кореографката и балетски педагог Душанка Градишки Иванова, со 30-годишно искуство во балетската дејност и со специјализација во Санкт Петербург во Русија, во 2007 година одлучила...
Жена Забава Магазин

Неверојатниот живот на Маја Плисетскаја, на турнеи одела гладна, а морала редовно да игра пред човекот кој го стрелал татко ѝ

Слободен печат
Добар дел од својот живот го пренела во мемоарите „Јас, Маја Плисецкаја“, а во добар дел од книгата го опишувала животот на врвна балерина под...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Погледнете ја неверојатната флексибилност на оваа балерина: Ги дофаќа и производите кои се на највисоката полица! (ВИДЕО)

Слободен Печат
Русинката Диана Королeва каде и да се појави предизвикува шок. Најпрво поради тоа што ја користи секоја ситуација за во јавноста да изведе некои од...
Култура

Саша Ефтимова: Преку танц ја изразувам внатрешната болка од која сакаме да излеземе

Јасмина Кантарџиева Димков
Балерината и кореографка Саша Ефтимова многу пријатно нè изненади, а и нè допре, со емотивниот балетски перформанс изведен на покрив од зграда за време на...
Ви Препорачуваме Жена Магазин

Запалената пеперутка Ема Ливри: Балерината која изгоре на сцената (ФОТО)

Слободен печат
Претставата „Леа Папилон“, во која украдената принцеза се претвора во пеперутка не е некоја позната балетска претстава. Најзначајно нешто во продукцијата на овој балет, чиј...
Еспресо Шоу биз

Скандал во Бољшој театарот: Бараат и по 50.000 долари, а кладилниците ги одредуваат улогите!

Слободен Печат
Поранешната балерина Анастасија Волочкова (43) изјавила дека е во одлична форма и спремна повторно да се појави на сцената како Жизела и Бајадера. Како што...
Вести Свет

ПИЈАНА БАЛЕРИНА направила хаос на Хитроу: Се тепала и ги гризела полицајците

Слободен печат
Таа физички ги нападнала службениците и полицајците кои се обиделе да ја спречат да се качи на летот, поради видната алкохолизирана состојба, пренесува „Сан“....