• ашраф гани

Гани: Морав да побегнам, тоа го направив за луѓето на Кабул

Поранешниот авганистански претседател, Ашраф Гани (72) му се извини на авганистанскиот народ откако тој побегна во Обединетите Арапски Емирати, пренесува Би-Би-Си. „Напуштањето на Кабул беше најтешката одлука во мојот живот. Жал ми е што ова не заврши на друг начин“ рече Гани. Гани на 15-ти август го напушти Авганистан додека талибанците го презедоа Кабул. „Немав …

Гани: Морав да побегнам, тоа го направив за луѓето на Кабул Read More »