Tag : анексија

Вести Свет

Палестинските власти се заблагодарија на сите противници на израелската анексија на Западниот Брег

Слободен печат
Палестинските власти им се заблагодарија на државите, верските и граѓанските организации и на поединците кои се спротивставија на израелската анексија на Западниот Брег. Палестинското Министерство...
Вести Свет

Ривалите Фатах и Хамас обединети против израелската анексија на Западниот Брег

Слободен печат
Водачите на Хамас и Фатах, двете ривалски палестински фракции, на денешната виртуелна прес-конференција ги осудија плановите на Израел за анексија на делови од Западниот Брег....
Вести Некатегоризирано Свет

Нетанјаху: Ги продолжуваме разговорите за припојување на делови од Западниот Брег

Слободен печат
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека разговорите со САД за плановите за анексија на окупираниот палестински Западен Брег ќе продолжат „овие денови”, посочувајќи дека...
Вести Свет

Башеле: Израелската анексија на Западен Брег ќе биде погубна за целиот регион

Слободен печат
Високата комесарка на Обединетите нации за човекови права Мишел Башеле денеска изјави дека планот на Израел да започне со анексирање на делови од окупираниот Западен...
Вести Свет

Советниците на Трамп не можат да се договорат за конечниот план за анексија на Западниот брег

Слободен печат
Најблиските советници на американскиот претседател Доналд Трамп не можат да се договорат дали ќе го поддржат планот на Израел за анексија на делови од окупираниот...
Вести Свет

Младенов: Израелската анексија на Западниот брег може да доведе до насилство

Слободен печат
Претставникот на ОН за Блискиот Исток, Николај Младенов, денеска го предупреди Израел дека спроведувањето на планот за анексија на делови од Западниот Брег може да...
Вести Свет

Нетанјаху: Време е за анексија на дел од Западниот брег

Слободен печат
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Кнесетот, пред положувањето на заклетва на новата влада на единство изјави дека е време за анексија на делови од окупираниот...
Вести Свет

Лондон не поддржува анексија на Западниот Брег

Слободен печат
Велика Британија нема да ја поддржи израелската анексија на делови од Западниот Брег, затоа што тоа ќе го отежне постигнувањето мировно решение со Палестинците, изјави...
Вести Свет

Со поддршка на САД, Нетанјаху може да анектира делови од Западен Брег

Слободен печат
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху синоќа изјави дека е уверен оти летово, со поддршка на САД ќе може да анектира поголеми делови од Западен Брег. Тој...
Вести Свет

Ердоган ја осуди руската анексија на Крим

Слободен печат
Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денес во Киев ја осуди „руската анексија на Крим“ и вети дека ќе го поддржи територијалниот интегритет на Украина....