Tag : анб

Вести Македонија Слајдер

Агенција за национална безбедност: Немаме опрема за прислушување, УБК замина во историјата

Слободен печат
Тврдењата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев во целост ги отфрламе како невистинити и тендециозни, реагираат од Агенцијата за национална безбедност по денешната...
Вести Македонија Слајдер

Чулев: СВР Охрид работи на идентификација на лицата кои учествуваа на Литијата и се поднесуваат соодветни кривични пријави

Слободен печат
Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вели дека ѝ натаму се работи на идентификација на лицата кои учествувале на литијата во Струга и ги...
Вести Македонија Слајдер

АНБ ги достави до ОЈО сите информации за доверливите документи најдени кај Ременски

Горан Наумовски
Агенцијата за национална безбедност ги доставила до Јавното обвинителство сите информации кои се побарани од нив во врска со случајот со пронајдените доверливи документи кај...
Вести Македонија

Димитриев: Ќе го информираме ОЈО за незаконско постапување за прекинување на наредбите за прислушување

Слободен печат
Зад затворени врати, Комисијата за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите, одлучи да го информира републичкото обвинителство за незаконско постапување за време...
Вести Македонија

Антикорупциска ќе постапува по службена должност, ако разузнавачите не преземат мерки за судирот на интереси

МИА Агенција
Најзначајната улога на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) е да има превентивна улога. Многу е добро што директорот на Агенцијата за национална безбедност...
Вести Македонија

Заев: Не смееше да се доцни со екипирањето на АНБ

МИА Агенција
Премиерот Зоран Заев смета дека тоа што државата во моментот немала капацитети да го спроведе полиграфското тестирање и тестот за интегритет на кандидатите при вработување...
Вести Македонија

Нема полиграфско тестирање при селекцијата на вработувањата во АНБ

Слободен печат
Во процесот на селекција на вработувањата во Агенцијата за национална безбедност (АНБ) строго се почитувани критериумите утврдени во Деловникот за работа, што е едногласно усвоен....
Вести Македонија

За контраразузнувачи конкурирале учесници во „крвавиот четврток“

Пет шестини од поранешниот кадар на некогашната Управа за безбедност и контраразузнавање се пријавиле на огласот кој беше распишан за новоформираната Агенција за национална безбедност...
Вести Македонија

Димовски ќе реферира пред надзорната комисија за преземањето кадри од поранешна УБК

МИА агенција
Директорот на Агенцијата за национална безбедност, Виктор Димовски денеска пред  Комисијата за надзор над работата на Управата за безбедност и контраразузнавање и на Агенцијата за...
Вести Македонија

Димитриев: Има нешто проблематично во ПИ-мерките

Членовите на собраниската Комисија за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите денеска ја посетија новоформираната Агенција за национална безбедност. Како што информира...