Tag : административци

Вести Македонија

Петмина административци од Општина Аеродром во самоизолација

Мирослава Бурнс
Пет административци од Општина Аеродром се во самоизолација поради тоа што имале допир со некој што е потенцијално заразен со коронавирус, потврди за „Слободен печат“...
Вести Македонија

Филипче: Ги имаме во предвид сите кои сега не добиваат зголемување на платите во здравството

Слободен печат
Ветивме поголема плата за лекарите и сестрите, веќе е тоа делумно остварено. Дефинитивно процесот ќе се заокружи во февруари кога ќе се достигнат стоте илјади...
Вести Македонија

Дескоска му подари „златна метла“ на претседателот на Судскиот совет

Горан Наумовски
Министерката за правда Рената Дескоска се вклучи во акцијата „Не биди ѓубре“ во која 40.000 административци го чистат ѓубрето во градот. – „Златната метла” што...
Вести Економија

Колку нето плата зема државен секретар, а колкава плата има секретарот на Град Скопје?

Слободен печат
Порталот Јавна администрација, ги објави работните позиции согласно систематизацијата на работни места во јавната администрација на Македонија. Погледнете колку нето плата земаат административците, споредбено со...
Вести Македонија

На повидок решение за крај на незадоволството кај административците

Слободен печат
Најдоцна до крајот на годинава се очекува да биде потпишан гранскиот колективен договор за администрација, за што веќе подолго време преговараат Синдикатот на УПОЗ и...
Вести Македонија

Намален бројот на административни работници

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев во врска со огласите за вработување во државните институции денеска изјави дека секогаш при крајот на годината има примање и трансформирање на...
Вести Ви Препорачуваме Економија

„СЛОБОДЕН ПЕЧАТ“ ГИ ПРАША ГРАЃАНИТЕ: Дали би вработиле мрзелив административец? – СИТЕ ЕДНОГЛАСНИ

Слободен печат
Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, вчера соопшти дека административците кои не си ги изршуваат работните задачи ќе бидат прераспоредени на пониски позиции...