24.8 C
Скопје

Tag : аболиција

Вести Македонија

ВИДЕО | Разговор со Габер Дамјановска: Уставниот суд го затвори прашањето за аболициите на Иванов

Слободен печат
За жал за членот 11-а кога прв пат Уставниот суд ја преиспитувал неговата уставност, изразил сомнеж за уставноста и покренал постапка. Вчера конечно после долго...
Вести Македонија

Уставните судии одлучија да се запре постапката за оценување на аболицијата на Иванов

Слободен печат
Уставните судии со пет гласа „за” и три против на денешната седница донесоа одлука да се запре постапката за оценување на уставноста на членот 11-а...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Аболицијата не само што е спротивна на правото, туку и на моралот

А.А.
Уставните судии го одложија вчерашното оценување на уставноста на член 11-а од Законот за помилување, со кој требаше да се расчисти дали поранешниот претседател Ѓорге...
Вести Македонија

Уставните судии сепак не одлучија за аболицијата на Иванов

Слободен печат
Уставните судии не успеаја да се договорат да се одлучува за аболицијата на Иванов од 2016 година. Судијата Осман Кадриу доби поддршка од тројца судии...
Вести Македонија Слајдер

Аболицијата на Иванов утре пред уставните судии, Владата консултира кривичари

Лука Андреев
Се уште сме во првична фаза кога постои теоретска можност за спогодување, одговори министерот за правда, Бојан Маричиќ прашан за спорот кој пред Европскиот суд...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Судот во Стразбур ќе ја оживува аболицијата на Иванов?

Соња Христовска Угриновска
Ќе паднат ли пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур сите судски предмети на поранешното СЈО во кои се или допрва ќе бидат осудени...
Вести Македонија

Зендели: БЕСА е против аболиција, но го чекаме официјалниот предлог

Слободен печат
Пратеникот Фадил Зендели од Беса, кој е член на Законодавно-правната комисија денеска изјави дека не може да каже официјален став за барањето на СДСМ за...
Вести Македонија

Мицкоски од Кочани: ВМРО-ДПМНЕ е против помилување на политичари кои се огрешиле

Слободен печат
СДСМ може на шверцерски начин да договара, да притиска, да уценува и да корумпира судии, да тера приватни агенди за аболиции, но јас и ВМРО-ДПМНЕ...
Вести Македонија

Џафери го прими барањето на СДСМ за автентичното толкување за помилувањата

Слободен печат
Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска го примил барањето за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување што го поднесе пратеничката група на...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Судии предупредуваат: Уставниот суд ќе направи правен хаос во државата ако ја заживее аболицијата на Иванов

Весна Тодоровска
Уставниот суд може да направи правен хаос во државата доколу донесе одлука за поништување на чл.11-а од Законот за дополнување на Законот за помилување од...