Tag : абе

Вести Свет

Владеачката партија во Јапонија ќе побара од премиерот Абе да ја откаже посетата на Си Џинпинг

Слободен печат
Владеачката Либерално-демократската партија во Јапонија треба од владата на премиерот Шинѕо Абе да побара да ја откаже планираната посета на кинескиот претседател Си Џинпинг, откако...
Вести Економија

Понуда за туристи која не се одбива: Ќе ви платиме половина од патните трошоци, само дојдете!

Слободен печат
Шефот на јапонската туристичка организација Хуроши Табат најави дека државата се обидува да привлече туристи во земјата на тој начин што на сите заинтересирани кои...
Вести Свет

Абе: Јапонија продолжува да ја поддржува работата на СЗО

Слободен печат
Јапонскиот премиер Шинзо Абе изрази благодарност до Светската здравствена организација за нејзиното ангажирање во борбата против коронавирусот и најави дека Јапонија и натаму ќе дава...
Вести Свет

Абе прогласи вонредна состојба во Токио и шест други области

Слободен печат
Јапонскиот премиер Шинѕо Абе прогласи вонредна состојба во Токио и шест други области во земјата во период од еден месец, поради пораст на заболени од...
Вести Свет

Премиерот Абе ќе прогласи вонредна состојба во Јапонија

Слободен печат
Јапонскиот премиер Шинѕо Абе се очекува да прогласи вонредна состојба, откако само во Токио има над 1000 случаи на заразени со коронавирус. Според јапонските медиуми,...
Вести Свет

ЗА СЕВЕРНА КОРЕЈА НЕМА ДИЛЕМИ: Шинѕо Абе е најглупавиот човек во историјата!

Слободен печат
Севернокорејските власти денеска соопштија дека јапонскиот премиер Шинѕо Абе е „најглупавиот човек во историјата” на човештвото, предупредувајќи го дека наскоро „пред нос” може да има...
Вести

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе има најдолг премиерски стаж во Јапонија

Слободен печат
Јапонскиот премиер Шинѕо Абе е политички лидер со најдолг стаж во Јапонија. Тој е на власт точно 2.887 дена (речиси осум години). Абе првпат во...
Вести Свет

Пожар на авионот на јапонскиот премиер Абе

Слободен печат
Во владиниот авион на Јапонија, со кој јапонскиот премиер Шинѕо Абе денеска отпатува во Тајланд, избувна пожар кој е изгаснат за кратко време, соопштија властите....
Вести Регион

Средба Тачи – Абе: Јапонија наскоро отвора амбасада во Приштина

Слободен печат
Претседателот на Косово Хашим Тачи, по денешниот прием кај јапонскиот премиер Шинѕо Абе, на почетокот од неговата официјална посета на Токио, каде што ќе присуствува...
Вести Свет

Реконструкција на влада „во јапонски стил“: Две жени и син на поранешен премиер за подобрување на имиџот

Слободен печат
Јапонскиот премиер Шинзо Абе ја реконструираше својата влада, во која додал две жени, како и синот на експремиерот, со цел да го освежи имиџот на...