• мерцедес

Ботас најдобар на спринтот, но на утрешната трка во Монца ќе стартува последен

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас беше најбрз во квалификациската спринт трка, но на главната трка утре ќе стартува од последното место поради одлуката на неговиот тим да ја промени погонската единица. Сите возачи имаат прави по три пати да ја менуваат погонската единица во една сезона, но ова за Ботас беше четврта и поради тоа …

Ботас најдобар на спринтот, но на утрешната трка во Монца ќе стартува последен Read More »