• криптовалута

Пекинг ги прогласи сите плаќања со криптовалути за нелегални

Биткоинот повеќе нема да биде платежно средство во Кина – централната банка на оваа земја објави дека сите трансакции со криптовалути сега се нелегални. „Виртуелните деловни активности кои користат крипто -валути се сметаат за нелегални“, се вели во соопштението на Националната банка на Кина, предупредувајќи дека крипто -валутите „сериозно ја загрозуваат безбедноста на имотот на …

Пекинг ги прогласи сите плаќања со криптовалути за нелегални Read More »