• гватемала

Седуммина загинати во бунт во затвор во Гватемала

Најмалку седум лица загинаа во затвор во Гватемала, соопшти Министерството за правда, пренесе ДПА. Окружното обвинителство од Куецалтананго го изведе увидот на местото на трагедијата, во  Центарот за рехабилитација „Кантел” во Куецалтананго, на западот од Гватемала. Според локалните медиуми, седумте жртви биле затвореници убиени за време на бунт во затворот. Канцеларијата на Народниот правобранител (Прокурадор …

Седуммина загинати во бунт во затвор во Гватемала Read More »