Тачеровка која сака да го „исчисти“ Балканот од руско влијание: Која е Лиз Трас?

Лиз Трас - Фотографија ЕПА, Нил Хол
Лиз Трас - Фотографија ЕПА, Нил Хол

Ако се суди според анкетите, Велика Британија наскоро ќе добие нова премиерка – Лиз Трас. Нејзиниот главен ривал Риши Сунак е на удар поради аферите на Борис Џонсон во кои тој самиот учествувал, а Трас како актуелен министер за надворешни работи е првиот избор за нов британски премиер.

Сунак и Трас останаа единствените кандидати по неколку круга гласање за идниот лидер на Конзервативната партија, а со тоа и на британската влада. Одлуката за победникот ја носат членовите на Конзервативната партија, а резултатите ќе бидат објавени на 5 септември.

Лиз Трас, Борис Џонсон и Риши Сунак/ EPA-EFE

Сепак, според неодамнешната анкета на YouGov, Лиз Трас има солидна предност пред Сунак со 62 проценти наспроти неговите 38 проценти. Покрај тоа, 40 отсто од испитаниците изјавиле дека не можат да му веруваат на поранешниот министер за финансии поради неговата вмешаност во работите на Борис Џонсон.

Која е Лиз Трас?

Елизабет Мари Трас е родена на 26 јули 1975 година. Се школувала на Универзитетот Оксфорд, а пред да се ангажира во политиката, работела како комерцијален директор во нафтената и гасната компанија „Шел“.

Трас обавувала повеќе функции во британската влада во изминатата деценија. И покрај тоа што гласаше за останување во Европската унија, таа успеа да се позиционира кај пратениците како доверлива личност во периодот по Брегзит.

Таа беше вклучена во трговските преговори меѓу Велика Британија и ЕУ по Брегзит и работела на создавање нови врски за слободна трговија со други земји и е популарна меѓу членовите на Конзервативната партија.

Нејзин политички идол е Маргарет Тачер, кој никогаш не го криела, а во нејзина корист одат и нејзините отворено груби ставови кон рускиот претседател Владимир Путин.

Лиз Трас
Лиз Трас / 14 јуни 2022 / Фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Руското влијание на Балканот

За време на неодамнешната посета на Сараево, шефот на британската дипломатија и потенцијален премиер изјави дека нејзината земја сака да биде на чело во напорите за зачувување на мирот и стабилноста на Западен Балкан и дека ќе се спротивстави на „малигното“ влијание на Русија во регионот. .

Таа најави посебен пакет финансиска поддршка за Западен Балкан од 100 милиони долари до 2025 година, кој има за цел да помогне во економскиот напредок, а со тоа и на стабилноста на регионот.
„Мора да се запрат руските закани за враќање во темните денови на периодот на железната завеса “, изјави Трас, додавајќи дека руското мешање во внатрешните работи на БиХ е јасно видливо.

Британската министерка Лиз Трас со украинскиот шеф на дипломатијата/Фото: EPA-EFE/EFREM LUKATSKY / POOL POOL PHOTO

Таа нагласи дека сега најважно е да и се помогне на Украина и во исто време да се осигура дека Путин ќе ја загуби војната што ја започна и дека Русија никогаш повеќе нема да може да претставува закана за светскиот мир.

.„Нема да им помогнеме со ласкање на Путин“, рече Трас, додавајќи дека на Украина и треба нов Маршалов план за реконструкција, со помош во оружје.

Таа го опиша обидот на Русија да го користи гладот ​​како оружје како ужасен и рече дека Путин мора да ја укине блокадата на извозот на жито од Украина и дека какво било укинување на санкциите против Русија или „ласкање што ќе го направи Путин посилен“ не доаѓа предвид.

Лиз Трас / фото: EPA/EFE

Велика Британија, рече Трас, останува посветена на поддршката на мирот и стабилноста на Западен Балкан и спротивставувањето на злобното влијание на Русија во регионот.

Претходно оваа година, владата на Борис Џонсон воведе санкции за членот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик и претседателката на Република Српска, Жељка Цвијановиќ, нарекувајќи ги одговорни за спроведување на политиките што го поткопуваат Дејтонскиот договор и се закануваат со отцепување на РС.

Видео на денот