СЗО загрижена од ширењето на коронавирусот уште пред сезоната на зимскиот грип (ВИДЕО)

Светската здравствена организација денеска предупреди дека Ковид-19, болеста која е предизвикана од коронавирусот, со загрижувачка брзина се шири во некои делови од северната хемисфера, на неколку месеци од почетокот на сезоната на зимски грип.

-Во некои земји почнавме де забележуваме загрижувачки трендови, изјави Марија Ван Керхов, технички директор на СЗО за Ковид-19, во текот на емитување на социјалните мрежи.

-Гледаме зголемување на бројот на пациенти на одделите за интензивна нега во болниците, особено во Шпанија, Франција, Црна Гора, Украина и некои делови од САД. Ова е загрижувачки бидејќи сезоната на грип сè уште не е почната”, додаде Ван Керхов.

Ван Керхов изјави дека во неколку земји е зголемен бројот на  пациенти на возраст меѓу 15 и 49 години, заразени со Ковид-19.

Прочитајте и...  Филипче: Целосно е реновинар третиот кат на старата градска болница

Прочитај повеќе

Турција ќе апси Курди за немирите од 2014 година

Слободен печат

Во јули 92,4 отсто од потрошената струја од домашни извори

Слободен печат

Шекеринска – Тонин: Соработката во одбраната добива нов интензитет како сојузници во НАТО

Гардијан: За три години Кинезите оштетиле и уништиле илјадници џамии

Слободен печат

Њујорк најдобар финансиски центар, Лондон втор, Шангај пред Токио

Слободен печат

Анкетирани Црногорците: 60 отсто се за евроатлантскиот пат, 20 отсто за да се сврти кон Србија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Туристичките агенции и туроператори со пад на прометот од 99 отсто

Слободен печат

Од утре локални поројни дождови

Слободен печат

Пахор: Скопје и Софија да најдат компромисно решение

Уапсен напаѓачот со нож во Париз

МИА Агенција

Потона брод крај либискиот брег, пронајдени три тела, 13 лица се водат за исчезнати

Слободен печат

Груби-Нигард: Слободната економска зона во Тетово атрактивна за норвешки компании

Слободен печат