Сулејман од ЗНМ: Го осудуваме говорот на омраза против колешката Мирослава Брнс, јас тие портали не би ги нарекол медиуми

Вчера бевме ужаснати од насловите и текстовите кои беа објавени против колешката Мирослава. Апсолутно го осудуваме сексистичкиот говор, говорот на омраза, кој што за жал во некои медиуми се објавува. Јас тие медиуми и портали не би ги нарекол ни медиуми. Кога доаѓа сето ова од страна на политичари и гледачи е една работа, но пострашно е кога доаѓа од колеги, изјави за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ Дениз Сулејман од ЗНМ околу сексистичките напади врз колешката од Слободен печат, Мирослава Брнс.

Синдикатите да станат ефикасни со зајакнување на новинарските здруженија и медиуми.

– Целта на основање и работата на Регионалната Платформа е создавање на поволна правна и социјална средина за медиумскиот плурализам преку зајакнувањето на новинарските здруженија и медиумите, синдикатите да станат ефикасни, одговорни и независни актери при застапување на слободата на медиумите и стандардите на ЕУ, како и правата на граѓаните на информирање и на различни информации од различни извори, изјави Сулејман.

Прочитајте и...  Маж од Тексас отишол на „коронавирус забава“ по што се разболел и починал

Целта на Регионалната Платформа е размена на искуства и знаења меѓу новинарските здруженија.

-Новинарските здруженија исто така планираат да се воспостави систем за рано предупредување и превенција (СРПП) како регионален механизам за застапување на слободата на изразување и интеграција на медиумските стандарди за слободата на ЕУ, како и за спречување на разни форми на насилство врз новинарите и злоупотреби на слободата на изразување. Истовремено ќе има активности за воведување на методологијата за континуирано следење на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, како и јавна достапност на информации за случаите на грубо кршење на професионалните и човековите права на новинарите, уредниците и другите медиумски професионалци. Специфична цел на Регионалната Платформа е размена на знаења, искуства и информации помеѓу 6-те новинарски здруженија, медиуми и синдикати кои што во своите заедници се признати како активни и одговорни бранители на новинарските права и кои сега можат да инвестираат дел од своите капацитети за да одговорат на регионалните потреби и предизвици на медиумската заедница на Западен Балкан, рече Сулејман.

Прочитајте и...  Клиниката за торакална и васкуларна хирургија доби една од најсовремените операциони сали во регионот

 

Прочитај повеќе

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат

Лагите и конспирациите за Ковид 19, не ја поштедија ни починатата 24 годишна девојка од Тетово

Сопругата на Пендаровски ќе биде во избирачки одбор за гласање на заразени од коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Народот одлучува за каква иднина ќе има, во каква држава сакаме потомци да живеат

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Имунологот Јанковиќ: Ова не го очекувавме во Србија, ова е борба за опстанок

Слободен печат

Борисов: Постои демократски начин за преземање на власта, а тоа е на избори

Слободен печат

Косово со поригорозни мерки против коронавирусот, нема прогласување на вонредна состојба

Слободен печат

Клиниката за торакална и васкуларна хирургија доби една од најсовремените операциони сали во регионот

Слободен печат

Црногорската опозиција обединета во Граѓански блок ќе настапи на парламентарните избори

Слободен печат

Македонија лидер во регионот по употреба на платежни картички

Слободен печат