„Странците повторно го донесоа вирусот“: Втор бран на Ковид-19 во Азија

Јужна Кореја, Кина и Сингапур се меѓу азиските земји кои се соочуваат со втор бран на новиот коронавирус, поттикнат од луѓето што од странство влегуваат во тие земји, јави Би-Би-Си.

Кина, каде се појави вирусот, вчера потврди дека нема нови домашни случаи, првпат од почетокот на епидемијата. Меѓутоа, пријави нови 34 случаи меѓу луѓе кои неодамна се вратиле во Кина.

Сингапур, исто така, јави за 47 нови случаи, од кои 33 се увезени, при што 30 од нив се жители на Сингапур кои неодамна се вратиле од друга земја.

Јужна Кореја денеска јави за скок во бројот на инфицирани, со 152 нови случаи, но засега не е познато колку од нив дошле од друга држава.

Прочитајте и...  Интегра во Куманово: Кокино ќе биде туристичка атракција, ќе се развива бањскиот, здравствениот туризам, брзи возови, преку транспортна стратегија

Јапонија вчера извести за три нови случаи. Но, Хокаидо, најтешко погодениот јапонски регион со 154 случаи, ја укинува вонредната состојба – воведена на крајот на февруари – откако властите соопштија дека ширењето на вирусот изгледа завршува. Тие ги повикаа луѓето да останат претпазливи и да останат во своите домови, но посочија дека нема наплив на заразени пациенти што би довело до колапс на здравствениот систем.

Прочитај повеќе

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат

Вучиќ ја пофали Македонија дека чесно тестирала и се пофали дека Србија направила најмногу тестови во регионот

Слободен печат

Ахмети од Кичево: Македонија се гордее со Мајка Тереза, ќе се гордее и со премиерот Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силен и пороен дожд поплави улици во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Денес е најлошиот ден од почетокот на пандемијата во светот, новозаразени има преку 200 илјади

Слободен печат

Заев: Ги отворивме вратите кон ЕУ и НАТО, со обезбеден идентитет и со признат јазик

Слободен печат

Филипче: Ќе почнеме со изградба на Клинички центар, првиот блок ќе биде готов за четири години

Слободен печат

Силјановска покажа како се „денса“: Треска на саботната вечер (ВИДЕО)

Слободен печат

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат