Српски демонстрант со солзи во очите: Тато, ова е за тебе, што умре без респиратор – Тато, многу те сакам (ВИДЕО)

На социјалните мрежи во Србија се шири снимка од Н1 телевизијата, каде репортерката од терен за време протестите во Белград, зборува со момче кој раскажува дека присуствува на протестот во чест на неговиот починат татко.

На прашањето на репортерката од што умрел неговиот татко, тој со солзи во очите вели дека немало доволно респиратори во болницата во Земун и дека до ден денес чека извештај за дали бил болен од коронавирусот.

„Тато ова е за тебе, кој умре а немаше респиратор. Тато многу те сакам. Ова е за тебе и за мојот син кој што се роди скоро“, вели момчето.

Тој исто така вели дека властите пробувале да го спречат да зборува за смртта на неговиот татко.

Прочитајте и...  Трамп не одговора на незгодни прашања: Си замина од прес кога новинарката му го постави ова (ВИДЕО)

„Татко ми беше здрав. Немше други заболувања. Откако ги зедов работите од болницата, открив дека телефонот и паричникот на татко ми недостасуваат. Шокиран од целата ситуација, напишав неколку реченици на оваа тема на мојот профил и во истиот ден лидерите на СНС од Мајданпек ми се јавија и ми понудија да ги отстранам сите статуси во кои се споменува сегашната власт и тие ќе го платат погребот. Секако дека одбив“, вели тој.

Момчето дополни дека сам го погребал татко му, а дека неговите мајка и сестра се блокирани во странство и немаат начин да дојдат.

Погледнете го виралното видеото:

Неговото емотивно признание на Јелена Зориќ од Н1 додека репортажата се пренесуваше во живо ги поттикна креативците да ја вузиализираат неговата болка:

Инаку, во еден момент полицијата се обиде да ја спречи и репортажата на Јелена Зориќ од Н1, која на полицаецот му одговори „Што правите, ние сме телевизиска екипа, во моментов Н1 оди во живо. Ова е јавен простор и снимаме што правите, ова е нашата работа, да снимаме и пренесеме што вие работите“:

Седеа на клупа, полицајците брутално ги претепаа: Ова видео од Србија ги запали социјалните мрежи (ВИДЕО)

Полицијата околу два часот наутро ги растера демонстрантите во Белград, за денес закажан нов протест (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Половина од објавените фирми се раздолжија кон вработените – Кој не исплатил кривично ќе одговара

Слободен печат

Во Дебар три новозаразени и едно починато лице од Ковид-19

МИА Агенција