Во Градски парк ќе се гради велодром

Во Градскиот парк во близина на Сточарскиот институт или зад ЈП Паркови и зеленило, до крајот на годинава ќе започне со изградба на рекреативен адреналински велосипедски парк или велодром.

За изградбата на велодромот првично било проценето дека ќе бидат потребни 1,5 милиони денари, но потоа се покажало дека ќе бидат потребни 3 милиони денари, средства кои ќе ги обезбеди Стопанска банка АД Скопје.

Според очекувањата велодромот ќе биде готов пролетта 2020 година.

Одлуката за градба ја поддржаа советниците на Град Скопје на денешната седница.

Град Скопје има обврската да го расчисти просторот, но за беше нагласено дека нема да се сечат дрвја. Покрај тоа, ќе се реконструира паркингот, ќе се осветли и заштити.

Прочитајте и...  Ангела Ѓорѓиевска осудена на 19 години затвор за убиството на Пино

Со тоа, како што беше истакнато на денешната седница, на граѓаните ќе им биде овозможено да го користат позапуштениот дел од Градскиот парк. Освен рекреатавен дел, велодромот ќе има и придружна урбана опрема како клупи, маси, тоалет…

Прочитај повеќе

Путин: Бројот на смртни случаи од коронавирус во Русија е многу помал од други земји

Слободен печат

ПСИХИЈАТРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: После секоја криза, следи криза на ментални болести

Мирослава Бурнс

Поведена постапка за убиство на женско лице кое беше пронајдено во атар на Горно Оризари

Слободен печат

Руското МНР: Одлуката за Аја Софија е внатрешна работа на Турција

Слободен печат

Српскиот доктор со загрижувачки информации: Млади пациенти умираат во рок од 24 до 48 часа

Слободен печат

Француски епидемиолог предупредува: Би бил изненаден ако имаме ефикасна вакцина пред 2022 година

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гласањето на болните од Ковид-19 досега без проблеми, рече Филипче

Слободен печат

Шпан: Борбата против коронавирусот е тимска игра

Слободен печат

Ново германско истражување не дава надеж: Влијанието на вакцина против коронавирус е доведено во прашање

Слободен печат

Град Скопје: Остануваат средства за околу 4.000 апликации за субвенции за инвертери

Слободен печат

Путин: Постои само една шанса за спас – мерките мора да бидат национален проект

Слободен печат

Филипче: Капацитетот во болниците се менаџира добро, продолжува работата на епидемиолозите на терен

Слободен печат