Смртни казни за 13 лица во Египет – Слободен печат
ВестиПланета

Смртни казни за 13 лица во Египет

Осудените се обвинети дека се обиделе да убијат полицајци и цивили.

Највисокиот египетски Апелациски суд денеска ги потврди смртните казни на 13 лица осудени за терористички напади во главниот град Каиро, во кои загинаа двајца полицајци.

Касацискиот суд, исто така, ги потврди и доживотните казни затвор за 17 лица и помалите казни за уште девет лица, сите со слични обвиненија.

Осудените се обвинети дека се обиделе да убијат полицајци и цивили, така што поставиле експлозивни направи пред универзитетскиот кампус во декември 2014 година и пред претседателската резиденција следниот месец. Во нападите, 12 лица беа повредени.

Првите казни беа изречени во 2017 година, а пет лица беа ослободени.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close