СМРТНА или ДОЖИВОТНА казна затвор за Индиец кој со цијанид убил 10 лица

Индиската полиција соопшти дека го уапсила 38-годишниот Веланки Симхадри под сомнение дека убил десет луѓе во индиската држава Андра Прадеш ставајќи им цијанис во храната или лековите, а потоа крадел пари, злато или сребро од жртвите.

– Тој на некои од жртвите им давал прасадам, верско јадење во кое ставал цијанид, додека другите ги убедувал дека цијанидот е традиционален лек.

Според полицијата Симхадри го украл имотот на девет жртви.

Тој е уапсен, но против него не е покренато обвинение ниту е одреден датумот за судење.

Во согласност индискиот закон за убиство предвидена е смртна или доживотна затворска казна.

Според полицијата, Симхадри имал големи долгови откако изгубил пари на недвижен имот. Тој почнал да кради пари и злато од познаниците, а подоцна ги убивал со цијанид. Со парите од жртвите Симхадри купил една, и изградил уште една куќа.

Прочитајте и...  Рекорден број новозаболени и хоспитализирани лица со Ковид-19 во некои американски сојузни држави

Симхадри признал дека убил десет лица и оти ги покрал за да води луксузен живот.
За време на апсењето кај Симхадри се пронајдени 163.400 рупии (околу 2.300 долари) и мало количество цијанид.

Прочитај повеќе

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат