6 C
Скопје

Сликај го Скопје и освој една од наградите со вкупна вредност од 100.000 денари

Петта година по ред, Скопје е домаќин и инспиратор на најдобрите фотографи, чија инспирација ги отвора новите хоризонти на дигиталната уметност.

Оваа година во значително изменето издание, почитувајќи ги мерките зазаштита од ковид-19 внесуваме енергија во сивото секојдневие и монолитноста која ја предизвика планетарната криза. Овој есенски самит ќе се реализира благодарение на современататехнологија (Online), а алатките ќе бидат инспирација за создавање на органско искуство на сите учесници.

Овој меѓународен настан може да се следи во живо на светски и домашни експерти, а учесниците бесплатно може да се регистрираат на овој линк:

https://www.facebook.com/events/407702710250436/

Истовремено би сакале да информираме дека Skopje Photo Week објавува Конкурс за избор на најдобра фотографија на тема „Скопје од мој алтернативен агол”.

Прочитајте и...  Ковид модуларната болница во Кавадарци за брзо ќе биде изградена

На конкурсот ќе бидат доделени три награди и тоа за прва награда се предвидени 50.000 денари, за втора награда 25.000 денари и трета награда 15.000 денари.

Предвидена е и специјална награда за најдобра Инста фотка од 10.000 денари објавена на хаштагот #SPW2020 (Напомена: фотографиите мора да се направени во 2020 година, користејќи ја камерата на вашиот мобилен телефон, фотки без мета дата нема да влезат во изборот)

Повеќе информации може да се најдат на: http://skopjephotoweek.com/foto-konkurs/

Поврзани вести

ВИДЕО | Мицкоски: Тоа што Бучковски преговара со Бугарија е вовед во ново апокалиптично сценарио

Слободен печат

Пахор е за кофинансирање и зачувување на словенечката агенција СТА

И.И.

Царовска: Со стратегија за паметна специјализација обезбедуваме одржлив економски раст

Слободен печат

Републиканецот Стерлинг од Џорџија до Трамп: Ова мора да запре!

И.И.

Врабчев: Ме плашат зборовите на Каракачанов дека е подготвен за долга битка

Слободен печат

Борел: ЕУ не е цела без Западен Балкан, изнајдете заеднички основи

И.И.

Остави Коментар