Скопје се најде меѓу најевтините градови за живот на странците

Според најновото истражување на Mercer за рангирањето на градовите од целиот свет за тоа кои се најскапи, а кои најевтини градови за луѓето кои работат во странство, а во една од листите се најде и Скопје.

Хонг Конг е најскапиот град во светот за луѓето кои работат и живеат во земја, која е различна од нивната татковина, се вели во најновото истражување според кое азиските градови продолжуваат да доминираат како места со особено високи трошоци за живот за странци.

Истражувањето е на компанијата за човечки ресурси Mercer која проценува над повеќе од 200 стоки во 209 различни градови.

Осум од десетте најскапи градови се наоѓаат во Азија. Хонг Конг е рангиран на прво место втора година по ред, по што следат Токио, Сингапур, Сеул и Цирих во првите пет.

Прочитајте и...  Трамп на митинг во Северна Каролина: Ќе кандидирам жена за Врховниот суд оти повеќе ми се допаѓаат од мажите

Топ 10 најскапи градови за странци

 1. Хонг Конг
 2. Токио, Јапонија
 3. Сингапур
 4. Сеул, Јужна Кореја
 5. Цирих, Швајцарија
 6. Шангај, Кина
 7. Ашхабад, Туркменистан
 8. Пекинг, Кина
 9. Њујорк, САД
 10. Шенжен, Кина

На другата страна од истражувањето или во градовите каде што е најевтино за странците – се градот Тунис – главниот град на Тунис, а според истражувањето следат Ташкент, Узбекистан и Карачи, Пакистан.

Топ 10 најевтини градови за странци

 1. Тунис, Тунис
 2. Ташкент, Узбекистан
 3. Карачи, Пакистан
 4. Бишкек, Киргистан
 5. Виндхук, Намибија
 6. Банџул, Гамбија
 7. Исламабад, Пакистан
 8. Тбилиси, Грузија
 9. Скопје, Македонија
 10. Манагва, Никарагва

Прочитај повеќе

Ризик од „епидемиска кохабитација“: Француски пратеници апелираат на масовна вакцинација против сезонски грип

Слободен печат

Крадци фрлиле око на Студенчишкиот канал во Охрид: Украдена бродска опрема од пловни објекти

Слободен печат

Бизнис заедницата ќе има даночна предвидливост: Министерството за финансии ќе воведе даночен календар

Слободен печат

Сообраќајни контроли на МВР: Нови 339 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Ковид-19 во светот низ бројки: Заболени над 31 милион лица, 22 милиона оздравени и речиси милион починати

Слободен печат

Нови услови за пензионирање на маса: Ќе се зголеми ли товарот врз пензискиот фонд?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Холштајн за предизвиците на земјава во наредниот период: Попис, борба против корупција, правна држава, правосудство

Слободен печат

Во Македонија се дарува крв исто како да нема пандемија!

Дезинфекција на училиштата во општина Карпош пред стартот на новата учебна година

Слободен печат

Над 60.000 доброволци во Москва за руската вакцина

Слободен печат

Од утре не важат повеќе вонредни уредби: Потрошувачките кредити може да поскапат

Весна Дамчевска

Туризмот во владината програма за периодот 2020-2024 година: Проект „Ѕвезда плус”, археолошки локалитети за домашни и странски гости

Слободен печат