странци Archives - Слободен печат

Tag : странци

Спорт Фудбал

Најдобриот странски тим во историјата на Премиер лигата! (ФОТО)

Слободен печат
Во 28 години постоење на Премиер лигата настапувале многу играчи од странство и дефинитивно не е лесен изборот да се одвојат најдобрите 11 фудбалери во...
Вести Планета

Анкара: Уапсени пет странци кои планирале напад за новогодишната ноќ

Слободен печат
Турската полиција денеска уапси пет осомничени екстремисти на Исламска држава, кои наводно планирале напад во Анкара за време на новогодишната ноќ, јави турската новинска агенција...
Хроника

Во Битола уапсени двајца странци

Во хотел во Битола вчера во 23 часот полициска патрола ги уапсила В.Ф.Џ.(31) и Г.Р.Ј.(30) и двајцата од Куба. Странците биле уапсени поради незаконски престој...
Вести Култура

Муабет со Миха: Странците си одат со наш филигран, тегла ајвар и шише домашна ракија

Јасмина Кантарџиева Димков
Михајло Буклески станал туристички водич пред шест години, но тој е еден од првите, поточно, втор во нашата земја, кој почнал со новата услуга која...
Вести Економија

Странските туристи во Охрид сакаат активен одмор

МИА Агенција
Повеќето странски туристи во Охрид преферираат активен одмор, па одлучуваат да уживаат во недопрената природа на Галичица, погледот кон Охрид и Охридското Езеро. Доаѓаат добро...
Вести Хроника

Странци уапсени на скопскиот аеродром

Горан Наумовски
На граничниот премин „Меѓународен аеродром Скопје” вчера на влез во земјава биле приведени еден српски и еден турски државјанин, за кои имало назначена мерка „А”...
Хроника

Приведени 20 странци кои нелегално работеле на градежни објекти

Слободен печат
Полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Север и СВР Скопје приведоа 20 странски државјани што го злоупотребиле туристичкиот престој и во Скопје незаконски...
Вести Ви Препорачуваме Планета

Највисок степен на заштита – Макрон во Белград ќе се чува со „непробоен дијамант“

Слободен печат
Четири илјади специјалци на српската полиција и армија, како и припадници на француската Легија на странци ќе се погрижат за безбедноста на францускиот претседател Емануел...
Кошарка Спорт

А да ги укинеме домашните кошаркари…

Укинувањето на правилото за задолжително постојано присуство на тројца македонски кошаркари на теренот во мечевите од домашното првенство би било голема грешка, апсурд што би...
Вести Економија

Скопје се најде меѓу најевтините градови за живот на странците

Слободен печат
Според најновото истражување на Mercer за рангирањето на градовите од целиот свет за тоа кои се најскапи, а кои најевтини градови за луѓето кои работат...