6 C
Скопје

Tag : странци

Вести Свет

Германија лани регистрираше најмал прилив на странци во последните 10 години

Слободен печат
Во Германија лани е регистрана најмала стапка на новодојдени, па затоа бројот на странци кои живеат во земјата минатата година се зголемил за само 1,8...
Вести Свет Слајдер

„Да не се создавале паралелни светови“: Данска воведува квоти за „незападни жители“, максимумот е 30 отсто

Слободен печат
Данската влада најави воведување на квоти, за одредени делови на градови, за населување со странци. По „гето листата, Владата во Копенхаген сака да воведе ограничување...
Ви Препорачуваме Слободен удар

На странците им нема помош

Злате Лозановски
Во кругови блиски до чаршијата уште врти муабет дека странците – големите сили – по распаѓањето на СФРЈ имале некој свој интерес Македонија да постои...
Вести Свет

Паралелно со своите граѓани: Израел почна со вакцинација и на странски работници и азиланти

Слободен печат
Израелските власти денеска почнаа со вакцинирање на странски работници и баратели на азил, како дел од иницијативата за вакцинирање и на странски државјани, покрај израелските...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

МВР: Апатридите од СФРЈ до македонско државјанство преку Законот за странци

Лука Андреев
Министерството за внатрешни работи потврдува дека како институција не располага со конкретна евиденција колку лица без државјанство живеат на територија на државата. Откако претходно челниците...
Вести Свет

Во Турција приведени над 150 странци поради сомневања за тероризам

МИА Агенција
Турските власти приведоа 267 осомничени во врска со терористички организации, јави Анадолија. Меѓу нив има 161 странец. Полицијата верува дека осомничените екстремисти планирале напади за...
Вести Свет

Еврокомесарката Јохансон: Европските држави мора да протеруваат повеќе странци со нерегуларен статус

Слободен печат
Европските држави мораат да протераат повеќе странци со нерегуларен статус во нивните земји за да избегнување на раст на популизмот, рече европскиот комесар за внатрешни...
Вести Економија

Пораст на домашни туристи во август за 8,9 отсто, но намален е бројот на странски туристи за 92,8 отсто

Слободен печат
Туризмот во август годинава бележи пораст кај домашните туристи за 8,9 отсто, при што намалувањето на бројот на странските туристи во овој месец изнесува 92,8...
Вести Македонија

Странците се жалат на патната мрежа и хигиената на јавните места, а најмогу трошат за храна и забава

Слободен печат
Патната мрежа и хигиената на јавните места добиле најниска оценка од посетителите на земјава анкетирани на граничните премини во земјава. Оние што во текот на...
Вести Ви Препорачуваме Економија

Во Европа има сѐ помалку работа за странци: Ни се заканува раст на невработеноста и пониски плати

Во европските земји, каде што многу Македонци пронајдоа своја егзистенција и каде што пред пандемијата имаше голем глад за работна сила што се увезуваше, состојбата...