Сити го понижи новиот шампион, го испрати Ливерпул со четири гола во мрежата

Фудбалерите на Манчестер сити го декласираа новиот шампион Ливерпул со 4:0 во дербито на 32. коло од Премиер лигата.

Новиот шампион на Англија, Ливерпул кој го презеде трофејот токму од Сити, беше прегазен на „Етихад“.
Јунак во триумфот беше поранешниот играч на Ливерпул, Рахим Стерлинг кој во убедливиот триумф од 4:0 „учествуваше“ со еден гол, а покрај тоа често си поигруваше со дефанзивците на „црвените“.

Гол серијата на Манчестер сити ја отвори Кевин де Брујне во 25. минута откако Стерлинг беше фаулиран од Џо Гомез.
До крајот на првото полувреме мрежата Алисон ја затресоа уште и Стерлинг и Фоден, додека конечниот резултат го постави Алекс Окслејд Чембрлен со автоголот во 66. минута.

Прочитајте и...  Елмас би можел да игра со Фалкао, Бабел, Арда Туран..!

Прочитај повеќе

Шахтјор моќно до Интер, Севиља за финале против Јунајтед! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо го ангажираше првото летно засилување (ФОТО)

Слободен печат

Нашите ракометарки ќе го бркаат мундијалскиот бараж во Грција

Слободен печат

УЕФА одложи натпревар од ЛШ поради Ковид-19

Слободен печат

Најдовски си заминува од Вардар, доаѓаат Петровиќ и Игески!

Слободен печат

Харгривс: Од Дортмунд блефираат, Санчо ќе игра за Јунајтед!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ракометарите на Металург со негативни тестови на коронавирус

Слободен печат

Ибрахимовиќ ужива на одмор и ја исмева Англија! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЛШ, Матеус: Левандовски е подобар и од Меси!

Слободен печат

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат