Синдикатите ги кренаа работниците, протести во 23 италијански градови

Во 23 италијански градови денеска трите најголеми синдикати организираат протести под мотото „Да се почне од работата”.

Тоа се втор по ред протест, откако на 29 јули работниците се мобилизираа и побараа да учествуваат во донесувањето на одлуките за користење на 209 милијарди евра од Фондот за обнова, средства што Италија ги доби од Европската унија како помош за справување со последиците од пандемијата со Ковид-19

Синдикатите пред се бараат продолжување на мерките за социјална заштита, како блокирање на отпуштањата од рабоtа, право на образование, јавен здравствен систем, заштита при работа, фискална реформа, борба против затајување на данокот, но пред се обнова на колективните договори, што се однесуваат на повеќе од 10 милиони италијански работници. 

Прочитајте и...  Американскиот амбасадор во БиХ: Државата е во неодржлива ситуација

Поврзани вести

Образложение на чешкиот премиер Бабиш за новите ограничувања: Извинете, но здравствениот систем може да пропадне меѓу 7 и 11 ноември

Слободен печат

Премиерот на Баварија предупредува: Постои ризик ковид-19 да излезе од контрола во Германија

Слободен печат

Ажурирани протоколите за заштита од ковид-19

Слободен печат

Заев во најновиот анкетен лист пријавил поголем имот

Слободен печат

Германската авиокомпанија со дебело минусно салдо: „Луфтханза“ со оперативни загуби од 1.26 милијарди евра во третиот квартал

Слободен печат

И Пленковиќ со порака како Филипче: Полициски час или „затворање” е крајна мерка

Слободен печат

Остави Коментар