СИМУЛАЦИЈА: СДСМ 49 пратеници, ВМРО-ДПМНЕ 46

Според досега објавените резултати, според симулацијата на партиите, СДСМ и коалицијата Можеме освоија 49 пратеници, а коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ освои 46 пратеници.

ДУИ засега има 13 пратеници, Алијанса за Албанците и Алтернатива 10, ДПА 1 и Левица 1 пратеник.

Досега се обработени 93, 96 отсто од податоците по избирачките места и според овие податоци, коалицијата Можеме добила 36, 13 посто, ВМРО-ДПМНЕ 34, 65 посто од гласовите, ДУИ 11, 57 посто, АА 8, 79 посто, Левица, 3, 96 посто, ДПА 1, 48 посто од гласовите, Интегра, 1, 33 посто , ГДУ 0 37 посто, МОРО, 0, 36 посто, Глас за Макеоднија, 0, 3 посто, единствена макеоднија 0, 29 посто, СДУ 0, 27 посто, Твоја партија 0, 2 посто, Демократи 0, 17, Сојуз на Роми 0, 15 посто, инфомираа од ДИК.

Прочитајте и...  СЗО: Младите да ограничат одење на забави, да преземат одговорност

Прочитај повеќе

Нов транскрипт открива што Клинтон му рекол на Путин за Милошевиќ: Веројатно ќе ги искраде изборите

Слободен печат

Владата го усвои полугодишниот Извештај за извршување на Буџетот

Маријана Митровска

ВМРО-ДПМНЕ ниту ги потврдува, ниту демантира написите на „Лајм“

Слободен печат

Трагичен биланс од експлозијата во Бејрут: Загинаа 135 лица, над 5.000 повредени и стотина исчезнати

Слободен печат

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат