Што понатаму доколку договорот на Борис Џонсон за Брегзит денеска не биде прифатен?

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска го чека денот на одлука во британскиот парламент, каде пратениците треба да го подржат или отфрлат договорот кој пред два дена беше постигнат со европските челници во Брисел за излегување на Британија од ЕУ.

Неизвесноста особено е зголемена откако планот на Џонсон беше отфрлен од неговите северноирски коалициони партнери. Парламентот на вонредна седница во моментов расправа за тоа дали ќе го прифати предлогот на Џонсон за начинот на излегувањето од ЕУ.

Џонсон непосредно пред денешната седница изјави дека очекува од пратениците да го подржат неговиот план , откако истиот план претходно во Брисел го подржаа лидерите на ЕУ.

-Особено што пратениците како застапници на народот треба да ја изразат демократската воља на народот и да го спроведат Брегзитот, изјави Џонсон.

Прочитајте и...  Џонсон и Трамп согласни: Планот на Пекинг ја загрозува автономијата на Хонгконг

Според британските медиуми Џонсон засега нема мнозинство во парламентот па оттаму и проблемите со кои тој се соочува за добивање на мнозинство при евентуалното гласање за подршка на неговиот договор за Брегзит. Се шпекулира дека 321 пратеник би гласал против додека 318 пратеници евентуално би го подржале неговиот предлог договор.

Но, се посочува и фактот дека без десетте гласови од северноирската ДУП партија, Џонсон нема да може да се надева за подршка, а неговите северно ирски сојузници веќе се произнесоа дека договорот за Брегзит во ваква форма за нив е неприфатлив.

Исто така Џонсон ќе се обиде да ги убеди 28 најтврдокорни конзервативци, кои упорно заговараат тврд Брегзит, односно излегување на Британија од ЕУ без договор, кои за постетување редовно гласаа против предлозите на претходничката на Џонсон, Тереза Меј.

Прочитајте и...  Владата се задолжи 160 милиони евра кај ЕУ за справување со последиците од пандемијата

И секако , за целосен успех Џонсон ќе мора да бара подршка и од одреден дел на опозиционите лабуристи. Познато е дека 9 пратеници на лабуристите не ја отфрлија опцијата да го подржат Брегзитот доколку тој биде постигнат во склад со интересите на Велика Британија.

Што доколку Џонсоновиот предлог договор пропадне?

Доколку денеска пратениците во Британскиот парламент не го подржат предлогот на Премиерот Џонсон, според законот, тој ќе мора да напише писмо до Брисел во кое ќе побара дополнително време за преговори . Тоа практично ќе значи одложување на првично поставениот рок за напуштање на унијата , 31 откомври.

Со ова, ветувањето и не повлекувањето на Џонсон од намерата да ја извади Велика Британија од ЕУ , ќе доживее дебакл, а самиот Борис Џонсон може да доживее пораз во својата политичка и премиерска кариера.

Прочитајте и...  Реџепи: Подготвен сум да одговарам и пред Бога и пред законот

Прочитај повеќе

Потврдени 35 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа

Слободен печат

Пендаровски: Нова вонредна состојба од 14 дена

Слободен печат

ВО ЖИВО: Изјава на претседателот Стево Пендаровски

Слободен печат

Општина Гази Баба ги ослободи родителите од надомест за трошоци во градинка

Слободен печат

Објавени правилата од протоколот за запишување на првачињата (ФОТО)

Слободен печат

Почнува исплатата на парична помош за социјална и детска заштита

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Прва жртва на протестите во САД поради смртта на Џорџ Флојд

Слободен печат

Чулев: Управен суд ја поништи одлуката на Влада за 88 распоредувања во МВР

Слободен печат

Почна седницата на Советот за безбедност – Се одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Слободен печат

Ново инклузивно игралиште за деца со попреченост во Карпош

Слободен печат

Пронајден малолетник кој се водеше за исчезнат во Скопје

Слободен печат

Во Минеаполис воведен полициски час, твит на Трамп сокриен поради „глорификација на насилство

Слободен печат